Жегата у съседите вдигна износа на ток от България с над 75% в първата седмица на август, сочат данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). През миналата година по същото време сме продали зад граница 2 123 182 мегаватчаса, а от 1 до 8 август 2021 г. - 3 720 903 мвтч, пише Монитор бг.

В понеделник около 16,15 часа най-голям е бил износът ни към Сърбия - около 225 мегавата товар. На второ място е бил износът ни към Северна Македония - около 217 мегавата, но част от тях са били транзит към Гърция.

За южната ни съседка директно са били доставяни по около 142 мегавата. За Румъния пък експортният товар пък е бил към 157 мегавата. Общо експортът е бил в рамките на около 700 мвтч, а вносът - над 10 пъти по-малко.

Според шефа на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Валентин Николов големият износ е и една от причините за високите цени в сегмента „Ден напред“ на Българската независима енергийна борса (БНЕБ).

Той поясни, че БЕХ няма за задача да анализира пазара, за да не се получи изкривяване, а това било работа на енергийното министерство.

Това ведомство е трябвало да анализира пазара, а не само държавната енергетика, която в момента работи на почти пълна мощност, като изключение правят блоковете, спрени за годишен ремонт.

Николов поясни, че във вторник се очаква да заработи още един блок на държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“, за да може да се задоволи търсенето на пазара, но повече от 5 блока няма да могат да работят, защото останалите са в планов ремонт, който винаги се прави през лятото.

Според него обаче това няма да помогне много, защото нито купувачите от чужбина, нито българските търговци, сключили договори на база борсова цена плюс надбавка, ги интересува цената на тока за бизнеса у нас. Това изкривява пазара и удря индустрията ни.

Николов поясни, че другата важна причина, поради която се получават големи разлики в цените, е липсата на физическа връзка с достатъчен капацитет за пренос на електроенергия на границите на Румъния с Унгария, а също и на подобни съоръжения между Унгария и Словакия и Австрия.

Затова и сме почти отделен остров, където цените са високи. Има планове за изграждането на преносни линии, но сроковете били за следващата година и това бави пазарното обединение на страните.

Просто никой не иска да се ангажира, докато няма достатъчно капацитет за пренос на енергия. Шефът на БЕХ спомена още, че за вторник цената в Полша била доста по-ниска от нашата, при положение че 82% от тока там се произвежда от големи въглищни централи.

Според Николов спасението е да се развие форуърд пазарът, за да може държавната ТЕЦ-2 да продава там свободно, а не само в сегмента „Ден напред“ на борсата.

В опит да спре поскъпването държавата ТЕЦ „Марица-изток 2“ вчера пусна повече ток на свободния пазар.

Сутринта централата вече осигуряваше 730 мегавата от общия товар на системата, който към 8,46 часа бе 4053 мегавата. 44% от него се падаше на големите кондензационно топлоелектрически централи, показваха оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Почти толкова – 42,76%, бе делът на атомната централа в Козлодуй.

От работодателските организации винаги са настоявали държавната енергетика да осигури по-голямо предлагане на електричество на борсата, за да не се налага българският бизнес да плаща за промишлен ток много повече, отколкото в богатите западни държави.

Румен Радев от Асоциацията на индустриалния капитал в България каза за „Монитор“, че в основата на проблемите с високите цени е некадърното управление на енергетиката ни.

Според него пускането на мощностите на държавната централа няма да реши проблемите, защото физическото предлагане на ток не е като търговското.

„Държавната ТЕЦ е обявила търгове за двустранни договори за седмични доставки на начални цени от 225, 210 и 205 лв. за мегаватчас за товар от 150 мегавата. При положение че има търговци със заявени количества за износ, тези цени отиват нагоре. За да има равновесни цени, трябва да има активна търговска политика“, смята той. По думите му липсата й води до убийствените разлики за „Ден напред“.

Цената в Германия в понеделник за вторник е 67 евро, а у нас - 155 евро, или над 2,3 пъти. Няма нищо пазарно в такива разлики и от това страда индустрията на страната, която има инсталирани мощности за производство на електроенергия по-високи, отколкото е потреблението“, добави той.

ЗАРАДИ ВИСОКИТЕ ЦЕНИ НА БОРСАТА

КРИБ и АИКБ искат оставки в енергетиката

Ръководствата на КРИБ и АИКБ в лицето на председателите Кирил Домусчиев и Васил Велев призоваха за оставка на Министерството на енергетиката и на Българския енергиен холдинг заради драстичното увеличение на цената на тока за бизнеса.

В профила си във Фейсбук Васил Велев пита: „Кой и в чия полза управлява българската енергетика? Безпределни тъпанари или енергийна мафия? Или става дума за саботаж?“.

От началото на август България е с най-скъпата електроенергия в Европа (не броим Гърция, защото там има специфика заради хилядите острови). „Българската енергетика не се управлява в интерес на българските граждани, домакинства и предприятия! МЕ, БЕХ, ТЕЦ2! ОСТАВКА!“, пише още Велев.

Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев отново във Фейсбук се присъедини към написаното от председателя на АИКБ. „Безхаберието, енергийната мафия и корупцията пак ни превзеха! После прави икономика?! Как? За какво да инвестираме? За да пълним джобовете на измамниците?!

Тръгна подписка за спасяване на комплекса „Марица-изток“

ХРИСТО ХРИСТОВ

Подписка за спасяването на комплекса „Марица-изток“ започна на територията на 4 области: Стара Загора, Сливен, Ямбол и Хасково, където живеят най-голям брой работници и служители в мините и трите ТЕЦ.

Още в първите дни от инициативния комитет, в който личат имената на лидерите на КНСБ и КТ „Подкрепа“ в държавните „Мини Марица-изток“ ЕАД-Раднево и ТЕЦ „Марица-изток 2“ очакват подкрепата на минимум 100 000 души, които не са съгласни със записаното в представения за обществено обсъждане План за възстановяване и устойчивост, в който на територията на ТЕЦ-2 трябва да бъде изградена нова 1000-мегаватова газова централа. Към тях са се присъединили и представители на частните АЕС и Контур Глобал.

„Точно нас, най-засегнатите, никой не ни е питал, подчерта Наско Митев, лидер на КНСБ в „Мини Марица-изток“, който пресмята, че това ще доведе да закриването на минимум 1/3 от работните места в дружеството, където в момента са заети малко над 7000 души.

Лидерът на КНСБ В ТЕЦ „Марица-изток 2“ Деян Дяков обвини в лъжа и предателство енергийното ведомство, според което мощностите на тази централа са най-големият замърсител в региона.

След месец резултатите от подписката ще бъдат внесени в парламента, който трябва да вземе окончателното решение по темата, която пряко или косвено засяга съдбите на над 92 500 души от четирите области.

Цената за днес 265 лв./мвтч

Вчера токът на борсата в сегмента „Ден напред“ затвори при средна цена от 265 лв. за мегаватчас, сочат данни от сайта на БНЕБ.

Пиковата енергия за днес е на средна цена от 304 лв./мвтч, като за 1 от часовите отрязъка от денонощието те са били над 300 лв. за мегаватчас. Максималната от 395,39 лв./мвтч е регистрирана за времето между 18,00 и 19,00 часа.

Извънпиковата бе изтъргувана на средна цена от 225,78 лв./мвтч, като минималното ниво от 176,05 лв./мвтч е за времето между 02,00 и 03,00 часа.

За понеделник средната цена на борсата в сегмента „Ден напред“ бе 303,53 лв. за мегаватчас. На пиковата средното ниво е 327 лв./мвтч. Пикът на цената от 407,05 лв. за мегаватчас е за време на доставка между 18,00 и 19,00 часа. Интересен обаче и фактът, че и средната цена на извънпиковата енергия е много голяма - 279,69 лв./мвтч, което е най-високата стойност за последните 7 дни.
КЕВР санкционира "Булгартрансгаз" с 427 413 лв.

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) наложи на "Булгартрансгаз" ЕАД имуществени санкции в размер на 427 413 лв. във връзка с реализацията на проекта за развитие на газопреносната система, съобщиха от комисията.

Регулаторът е направил проверка на използваните начини на финансиране при реализацията на "Проект за развитие и разширение на газопреносната система на "Булгартрансгаз" ЕАД".

В резултат на извършената проверка КЕВР установи, че договорите са сключени без предварително разрешение от енергийния регулатор, каквото е изискването от Закона за енергетиката, се посочва в съобщението.

От КЕВР информират, че председателят на комисията е издал 21 наказателни постановления, с които на "Булгартрансгаз" ЕАД са наложени имуществени санкции в общ размер 427 413 лв.