Губещото столично парно с по-високи заплати
Цанева обърна внимание и на отчети на „Топлофикация София”, в които са посочени 3 различни цифри за специфичния разход на природен газ за 2016 г., и попита коя е вярната. По думите й по същия начин стоят нещата и при определянето на прогнозната цена. Сметките й сочели, че завишаването на прогнозните количества природен газ надуват сметките на абонатите в София с 18-19 млн. лв. на година. Разминавания има и за прогнозните количества природен газ за бъдещи периоди, обясни Цанева.
Георги Найденов от „Технически ренесанс” обвини КЕВР в неспазване на Третия енергиен пакет на ЕС, защото производството на топлинна енергия у нас не е разделено от доставчика, и припомни, че потребителите са приоритет във всички политики на Общността. Според него определянето на по-високите цени на топлоенергията представлява неразрешена държавна помощ и добави, че една от наредбите от 2007 г. нарушава евростандартите. По думите на участвалия в обсъждането с решенията си регулаторът блокира пазара на топлинна енергия. Найденов обясни, че в Германия хората в големите градове получават оферти за топлоснабдяване от повече от един доставчик. „Припомням ви, че ЕС директивите задължават страната топлофикациите да сключват индивидуални договори с потребителите, а това досега у нас са направили само 2 дружества”, добави той.
В края на обсъждането експерти от КЕВР отрекоха отправените обвинения срещу „Топлофикация София” и комисията. Те припомниха, че от 1 юли топлоенергията от столичното дружество ще поевтинее, а за останалите фирми средното поскъпване е около процент.
Последвайте ни
0 Коментара: