Икономиката на Обединеното кралство е показала рекорден спад за последните 40 години от 1979 г. насам. БВП е паднал до рекордните 2,2 процента от януари до март тази година. Това пише Ройтерс с позоваване на данните на Службата за национална статистика на страната (ONS).

Една от причините е, че домакинствата са намалили разходите си. „Затварянето на повечето фирми означава, че хората не могат да харчат, дори и да искат“, казва Томас Пю, британски икономист от Capital Economics. Той добави, че показателите ще могат да достигнат нивата преди кризата едва в края на 2020 г.

Според оценките на ONS икономиката на Обединеното кралство се е сринала с 20.4% през април в сравнение с март. На този фон премиерът Борис Джонсън обяви за 29 юни увеличение на разходите за инфраструктура. Той обеща да отдели 5 милиарда паунда (6,13 милиарда долара) за поддръжка на болниците и ремонт на пътища на първи етап.

Според прогнозите на Bank of England, тази година икономическият спад може да достигне 14 процента, което ще бъде най-лошият показател за повече от три века, тоест от 1706 година. Очаква се средната работна заплата в страната да спадне с 2 процента през тази година, а нивото на безработица ще нарасне до 9 процента от сегашните 4.

Превод: БЛИЦ