Разрастващият се конфликт в Близкия изток представлява пряка заплаха за регионалните морски маршрути, усложнявайки икономическите  условия по света. Смущенията в доставките се разглеждат като най-вероятният резултат от конфронтацията. За това пише OilPrice.

Цените на суровия петрол се покачват доста бързо: WTI се търгува на $68,52 за барел, което е ръст от 1,26%, а Brent на $72,27 за барел, което е с 0,94% повече спрямо предишната търговска сесия. 

Тези ежедневни темпове на растеж се дължат главно на ескалиращото напрежение в региона, по-специално на влошаващия се конфликт между Израел и Хизбула.

Тази нестабилност поражда опасения от по-нататъшни прекъсвания на доставките на петрол по море.

Очаква се застрахователните премии да се повишат, тъй като заплахата от съпътстващи щети върху израелската и съседната морска инфраструктура в пристанищата на Хайфа и Ейлат се повишава.

Инвеститорите реагират с повишаване на цените на суровините, очаквайки прекъсване на доставките и повишено търсене на сигурни доставки на петрол на фона на нестабилност.

Цените на петрола рязко падат: Саудитска Арабия започва ценова война

Ситуацията остава нажежена и ако конфликтът ескалира още повече, цените и броят на фючърсните договори вероятно ще продължат да растат.

На свой ред хусите в Йемен също увеличиха броя на атаките срещу американски кораби и израелски цели, което допълнително ще дестабилизира ситуацията в региона.

Това, което ОПЕК+ не можа да направи с мащабното си съкращаване на производството и износа, воюващите страни в арабско-израелския конфликт лесно постигнаха.

На фона на слабото търсене, което е индикатор за слаба глобална икономика, само извънредни и неблагоприятни обстоятелства принуждават цените на петрола, които падат от много седмици, изобщо да се покачат.

Регион, обхванат от криза и очакване на пълномащабна война, е най-подходящ да стане двигател на цената на основните суровини на планетата.

Превод и редакция: БЛИЦ