Щатският долар поскъпна до двуседмичен връх днес, а фючърсите на S&P 500 скочиха, след като през уикенда Сенатът прие проектозакона за данъчна реформа, което засилва риска от по-агресивно вдигане на лихвите в най-голямата икономика в света.

При азиатските акции еуфорията не бе толкова голяма, като азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се движеше близо до едномесечно дъно, на фона на опасенията, че затягането на политиката в САЩ ще изтегли ликвидността от развиващите се пазари и ще се отрази на глобалния икономически растеж.

Трейдърите ще насочват вниманието си към срещата между британския премиер Тереза Мей и президента на ЕС Жан-Клод Юнкер, която е свързана с Брекзит.

Еврото поевтиня с 0.1%, докато британският паунд запазва позициите си - на фона на информацията, че двете страни са близо до сключването на сделка за Брекзит.

В събота Сенатът одобри проектозакон за данъчни промени, което доближи републиканците и президента Доналд Тръмп още повече до целта им да намалят данъците на бизнеса и на богатите.

Този ход може да увеличи допълнително корпоративните печалби и да доведе до обратни изкупувания на акции. Пазарите в САЩ скачат от месеци на фона на надеждите, че Вашингтон ще осигури значителни понижения на данъците за компаниите.

Фючърсите на S&P 500 бележат ръст от 0.6% днес, въпреки че повечето азиатски пазари започнаха седмицата слабо.

Китайските индекси CSI 300 и SSE Composite губят по 0.2%, докато австралийският основен индекс бележи понижение от 0.1%. Японският Nikkei 225 отстъпи с 0.2%.

Лихвата по двегодишините щатски държавни облигации нарасна до 1.806%, докато тази по 10-годишните книжа се повиши до 2.4026%.

Доларът скочи с 0.7%, до 112.98 спрямо йената, което бе най-високото ниво от 17 ноември насам. Миналата седмица доларът поскъпна с 0.5% спрямо японската валута.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, бележи повишение от 0.2% за деня.

Биткойнът се движеше близо до рекордното ниво от 11 800 долара, достигнато в неделя. Криптовалутата се търгуваше на ниво от около 11 230 долара на базираната в Люксембург борса Bitstamp.

На суровинните пазари щатският лек суров петрол губи 37 цента от цената си, до 57.99 долара за барел. Петролът от сорта Брент поевтинява с 35 цента, до 63.38 долара за барел, отдалечавайки се от близо 2.5-годишния връх от 64.65 долара, докоснат миналия месец.

Спот цената на златото се понижава с 0.4%, до 1 275.15 долара за тройунция.