10 бона даваме, за да си поставим фотоволтаична система на покрива. С нея можем да спестим средно по 250 лв. от сметката за ток всеки месец. Това каза пред „Телеграф“ управителят на една от големите фирми в бранша Мирослав Дончев. От Министерството на енергетиката пък обясниха, че в първия етап от програмата се разпределят 80 млн. лв.

Разлика

Разликата от 15 хиляди, тъй като цялата система излиза между 22 000 лв. до 25 000 лв., може да вземем по програма, която се финансира от Националния план за възстановяване и устойчивост.

Според Дончев тук се изискваше самоучастие от 30%, но за повечето хора това не било проблем като цяло, въпреки че има и такива, които използват банково кредитиране.

От проектите, които фирмата му е разработила и движи, едва трима са използвали кредит. Той обясни, че на един покрив се инсталират обикновено между 22 и 24 панела, тъй като техните са по 410-450 вата и са по-удобни за работа, тъй като са по-малки като размер.

Системата може да бъде монтирана както на покрив, така и в двора на сградата, уточни Дончев. От думите му стана ясно, че към момента няма изискване за определена марка панели, които да се монтират, както и доставчик, който да ги монтира. „Клиентът може да си избере дадения доставчик на оборудване, като то трябва да отговаря на минимални критерии на тази програма.

Панелите трябва да бъдат с определена деградация, с определена гаранция, инвенторът да е с определена гаранция. Имаме ги тези параметри и избираме оборудване, което да бъде с тези или по-високи. Ние сме избрали параметрите да са по-високи, за да сме сигурни за одобрението на нашите проекти.

Икономия

Управителят изчисли, че една инсталация от 10 киловата произвежда за една година 1,5 мегавата.

„За всички, които имат сметка около 300 лв. за ток, лятото падат до 50-70 лева. Много зависи по кое време на денонощието се използва енергията“, коментира той. По думите му инвестицията в една такава система без финансова подкрепа от държавата е между 12-16 години възвращаемост.

„В този случай тя е в рамките на 5-6 години.“. По отношение на това, че има месеци без силно слънцегреене в България, той коментира, че има смисъл от монтиране на такава система, защото зимите стават все по-топли, както и че страната ни е географски е добре разположена.

„Ние имаме между 1300 и 1500 часа на година добив, което е доста добре. Другото нещо е, че не е чак толкова горещо по нашите ширини, което не намалява коефициента им на полезно действие, защото при по-високи температури панелите започват да отдават по по-малко“, обясни той и уточни, че на това се дължи и изграждането на фотоволтаични паркове у нас.

От думите му стана ясно още, че когато има слънцегреене и производство на ток, първо енергия се черпи от панелите, ако тя не е достатъчна, се взима от батерията и при необходимост чак накрая се черпи електроенергия от ЕРП-то. Всичко това се прави през инвентора, който се настройва и той автоматично разпределя притоците на енергия.

Параметри

От Министерството на енергетиката, които администрират процедурата, обясниха, че по програмата се предоставя възможност за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване, както и на фотоволтаични системи с мощност до 10 kWp, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.

Общият размер на инвестицията е 240 млн. лв. – 140 млн. лв. за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 100 млн. лв. национално и частно съфинансиране. В първия етап от процедурата се разпределят 80 млн. лв.

Предвиденото финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване е 100%, но не повече от 1960.83 лв. Фотоволтаичните системи с мощност до 10 kWp се финансират до 70%, но не повече от 15 хил. лв. От ведомството подчертават, че произведената електроенергия е предназначена само за собствени нужди и не може да се продава.

Първото кандидатстване по програмата е било до ноември 2023 г., като 1544 проекта на домакинства ще получат финансиране за закупуване на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване или фотоволтаични системи до 10 kWp, включително системи за съхранение на електрическа енергия. Общо по процедурата бяха подадени 2001 проектни предложения. Отхвърлени са 310 от тях, а други 147 са оттеглени от кандидатите. Очаква се обявяване на втори прием със същите условия, обяви Мирослав Дончев.

Гаранция

Той коментира, че искат панелите да са с гаранция срещу градушки, ветрове и други природни бедствия, но застрахователите искат по 600-700 лева на година, което отказало голяма част от хората от тази защита.

„След градушките, които минаха и има случаи на начупени панели, застрахователите вдигнаха още тези премии и те са още по-високи“, коментира той. Управителят заяви, че са в преговори с други фирми, с които целят да постигнат по-добра и приемлива застрахователна цена.

500 лева струва консултант

500 лева струва наемането на консултант и разработването на проект за кандидатстване по програмата.

„Без консултатска помощ трудно ще се оправят, защото има доста документация, която трябва да бъде подготвена и която е от различни институции. Може да се оправи човек, но без някой да му помогне и да му даде насоки какво и откъде да извади, ще му отнеме много дълго време. Ние затова направихме екип, който се занимава с цялото администриране на процеса“, каза управителят на консултантска фирма Мирослав Дончев.

„Работата включва и разработването на идеен проект, защото много от хората не знаят колко панела могат да се инсталират и ефикасна ли ще е системата за него“, коментира той и добави, че предварителното проучване дава отговор на това каква е производителността на системата и възвращаемостта. Дончев каза още, че те са кандидатствали с 81 проекта, всички те са одобрени и предстои монтаж на панелите в следващите седмици.

Изисквания към желаещите да се възползват от програмата:

Кандидатът трябва да бъде физическо лице и да обитава собствено жилище – еднофамилна сграда или жилище в многофамилна сграда.

Кандидатът трябва да бъде собственик на жилището, за което кандидатства. Ако кандидатът притежава по-малко от 51% идеални части от жилището, е необходимо да има писмено съгласие от другите собственици. При случай на собственост в многофамилна сграда кандидатът трябва да има и съгласието на етажната собственост.

Постоянният адрес на кандидата трябва да съвпада с адреса на жилището, за което кандидатства.

Жилището, за което се кандидатства, трябва да се използва само за жилищни нужди.

В жилището трябва да се използва неефективен източник на топлинна енергия като печка, котел, камина и др., работещ на твърдо гориво, като дърва, въглища и други.

За жилището е необходимо да се е употребявала електрическа енергия поне 6 месеца преди кандидатстването.

Да са заплатени всички местни данъци и такси за недвижимия имот, върху който ще бъде монтирана инсталацията или системата.

Трябва да се представи оферта за доставка и монтаж на инсталацията или документи за вече доставената и монтирана инсталация. Тези документи трябва да включват ценовите параметри на доставката и монтажа, както и техническите параметри, които отговарят на минималните изисквания.

Ако фотоволтаичната инсталация ще бъде монтирана в многофамилна жилищна сграда, трябва да бъде предоставено разрешително за строеж.