Нова финансова секира за шофьорите точат от министерството на Асен Василев, скачат цените на...
Промените се отнасят до това какви са правилата за плащане от страна на българското Национално бюро “Зелена карта”
Цените на задължителната застраховка “Гражданска отговорност” значително ще нараснат, ако парламентът приеме предлаганите от Министерството на финансите промени в Кодекса за застраховането, пише "Труд".
Това става ясно от становище на Съюза за стопанска инициатива (ССИ), изпратено до Министерство на финансите (МФ) в рамките на общественото обсъждане на подготвяните промени.
Промените се отнасят до това какви са правилата за плащане от страна на българското Национално бюро “Зелена карта” (Национално бюро на българските автомобилни застрахователи - НББАЗ) за щети, причинени от български автомобили зад граница.
От една страна въпросът не изглежда много сложен. Но проблемът е, че в Италия има много случаи на измами, при които използват номера на български автомобили. При катастрофа пишат, че има пострадали хора, при положение, че реално са огънати само няколко ламарини.
Има случаи дори претенции за изплащане на щети, причинени от коли с български номера, които дори не са били в Италия.
Системата на “Зелена карта” предвижда сред като НББАЗ плати за причинени щети от български автомобил в чужбина, да предяви претенции за плащане от българския застраховател, който е издал полицата “Гражданска отговорност” на автомобила.
При безконтролно плащане по неоснователни претенции, които се предявяват само с цел източване на пари, ще се наложи българските застрахователи да вдигнат цените на “Гражданска отговорност”.
ССИ многократно изразява становището, че предложените от Министерство на финансите текстове за промени в Кодекса за застраховането (КЗ) могат да доведат до безконтролно източване на Националното бюро “Зелена карта”, до сериозни и трудно поправими вреди на застрахователния сектор, увеличаване на цената на “Гражданска отговорност” и разклащане на финансовата стабилност на държавата. Тези промени могат да породят инфлационни рискове, а това би ни отдалечило от приемането в еврозоната.
Именно инфлацията е основна пречка за влизането на България в еврозоната.
Промените в Кодекса за застраховането трябва да гарантират финансовата сигурност на държавата, да не водят до драстично увеличение на цените на задължителната застраховка “Гражданска отговорност”, за да не бъдат засегнати неблагоприятно над 3 млн. български граждани, като същевременно отговорят на поетите ангажименти по Валутния механизъм II (ЕРМII), пише в становище на ССИ.
Разликата между предложенията на МФ и на ССИ е само в няколко думи, но последиците от това кой вариант ще бъде избран са съществени. Проектът на МФ предвижда българското Национално бюро “Зелена карта” да “заплаща, при спазване условията и сроковете на вътрешните правила на Съвета на бюрата”.
А предложението на ССИ е “Бюрото обработва предявените към него гаранционни искания съгласно правилата за функциониране на системата Зелена карта и в съответствие с националното законодателство и европейските правни норми в областта на застраховането”.
Министерството предлага вариант на проектозакон, идентичен с този, предложен на второ четене от народните представители Мартин Димитров, Йордан Иванов и Искрен Митев в Комисията по икономическа политика и иновации към 48-то Народно събрание, който не само не беше приет, но и предизвика бурни спорове и основателно недоволство на целия застрахователен бранш.
Предложение на Съюза за стопанска инициатива:
Създава се чл. 506а:
Чл. 506а. (1) Бюрото обработва предявените към него гаранционни искания съгласно правилата за функциониране на системата Зелена карта и в съответствие с националното законодателство и европейските правни норми в областта на застраховането и движението на финансовите средства, и стриктно спазвайки Закона за мерките срещу изпирането на пари.
(2) Със заплащането на всяко гаранционно искане бюрото встъпва в правата на националното бюро, получило гаранционно плащане, спрямо своя член и в седемдневен срок от плащането предявява писмено претенция към този член за размера на платеното.
Предложение на Министерство на финансите:
Създава се чл. 506а:
Чл. 506а. (1) Бюрото заплаща, при спазване условията и сроковете на вътрешните правила на Съвета на бюрата, предявените към него гаранционни искания от други национални бюра във връзка със задължения на своите членове.
(2) Със заплащането на всяко гаранционно искане бюрото встъпва в правата на националното бюро, получило гаранционно плащане, спрямо своя член и в седемдневен срок от плащането предявява писмено претенция към този член за размера на платеното.
От EIOPA държат на безконтролно плащане
От Франкфурт натискат за промените
Предлагат спазването на Закона за мерките срещу изпирането на пари да бъде средство за предотвратяване на измами
За промени в Кодекса за застраховането настояват от Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA), със седалище във Франкфурт. С влизане на България в “чакалнята за еврото” (механизма ЕРМII) сме поели ангажимент да изпълним поставени пред страната искания. А сега се оказва, че едно от тези искания е как да плаща Националното бюро “Зелена карта”.
Повод за исканите промени са натрупани забавени плащания от страна на бюрото, но те са за случаи от преди много години. Дори сега да бъдат гласуваните предлаганите от МФ промени, те ще важат от тук нататък, а не за заварените случаи.
Мотивите на ССИ за предложената промяна в Кодекса за застраховането са свързани с факта, че техниката на препращане от национален нормативен акт към частноправен документ (вътрешните правила на Съвета на бюрата-както предлагат от МФ), който по същество е търговско споразумение между частноправни субекти, е незаконосъобразна.
С този подход българският законодател необосновано би поставил държавата в положение на зависимост от решенията на чужд частноправен субект, чиято основна цел е да регулира и улеснява финансови отношения между търговци, пише в становището на ССИ.
Вътрешните правила на Съвета на бюрата лесно може да бъдат променени, не дават правна сигурност и предвидимост и не могат да бъдат поставяни наравно, а още повече да бъдат над вътрешното законодателство и европейското право, посочват от ССК.
Липсата на подобни законодателни текстове в други страни членки на ЕС и страни от системата “Зелена карта” беше изрично посочена и от два доклада на Комисията за финансов надзор.
От ССИ искат специално да бъде записано, че при плащанията от страна на националното бюро “Зелена карта” стриктно трябва да бъде спазван Законът за мерките срещу изпирането на пари.
Идеята е НББАЗ да спазва правилата на този закон като средство за предотвратяване на измами и безконтролно източване на средства. За разлика от всички други случаи, при които от Брюксел искат затягане на правилата срещу изпирането на пари, в случая смятат, че това не е необходимо.
Имуществените застраховки са изключени от обхвата на Закона за мерките срещу изпирането на пари.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
10 Коментара: