Определиха годината на края на двигателя с вътрешно горене, скоро е ВИДЕО
Производителите на автомобили планират до 2030 г. да инвестират 515 млрд. долара в електрически превозни средства
Това стана в рамките на срещата за климата КОП26 в Глазгоу. Четирите страни, в които се произвеждат най-много автомобили, обаче не се включиха в споразумението, както и някои от водещите компании в сектора, съобщава БГНЕС.
Подписалите се производители ще подкрепят правителствата в стремежа им "да превърнат превозните средства с нулеви емисии в новото нормално, като ги направят достъпни, евтини и устойчиви във всички региони до 2030 г."
Китай, Съединените щати, Япония и Германия обаче не се включиха в инициативата, както и „Тойота”, „Фолксваген” и консорциумът „Рено-Нисан-Мицубиши”.
Други водещи автомобилни компании, като „Форд”, „Даймлер”, „Дженеръл мотърс” и „Волво” обаче поеха ангажимента да спрат производството на коли с двигатели с вътрешно горене.
Пътният транспорт допринася най-много за транспортните емисии, които представляват около 20 % от цялото въглеродно замърсяване, причинено от човека.
Отделно Великобритания, която е домакин на срещата за климата, обяви, че ще прекрати продажбата на нови дизелови тежкотоварни автомобили някъде между 2035 и 2040 г.
„Тойота” защити решението си да не подпише споразумението, като заяви, че нейният глобален бизнес модел би направил изпълняването на ангажимента „трудно” и че има „много начини да се подходи към въглеродна неутралност”.
Производителите на автомобили планират до 2030 г. да инвестират 515 млрд. долара в електрически превозни средства и батерии за постигане на целта за спиране на използването на двигатели с вътрешно горене.
Лидер в тази инициатива е германският автомобилен концерн „Фолксваген”, който планира през следващите 10 години да инвестира почти 110 млрд. долара.
Председателят на борда на Бе Ем Ве Оливер Ципсе предупреди днес, че определянето на срок за спиране на производството на бензинови и дизелови автомобили в действителност може да е вредно за климата.
„Смятаме, че това може да навреди на климата, тъй като нещата не са обмислени докрай”, каза той.
Ципсе наблегна на факта, че няма достатъчно станции за зареждане на електрически автомобили в Германия и Европа, нито пък достатъчно „зелена” електроенергия. А повече електрически автомобили ще доведат и до по-голямо потребление на електричество.
Ако бъдат забранени продажбите на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене, то старите превозни средства ще бъдат използвани дори по-дълго време, подчерта Ципсе.
Бе Ем Ве планира да постигне въглеродна неутралност до 2050 година, но Ципсе изтъкна, че пътят към тази цел не е толкова лесен, колкото изглежда.
Последвайте ни
2 Коментара: