От юли ток поскъпва, парно поевтинява

https://blitz.bg/ikonomika/ot-yuli-tok-poskapva-parno-poevtinyava_news48309.html Blitz.bg

От 1 юли цената на тока ще скочи с 4 – 5%. Това прогнозира председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов. По думите му обаче това няма да е голямо увеличение, заради предизборната ситуация и заради кризата и ще се търси възможност за най-ниска цена на тока.

По-високата цена на еленергията се изчислява на базата на това, че електроразпределителните дружества трябва да купуват ток от възобновяеми енергийни източници, а той е значително по-скъп от тока от конвенционални енергийни източници. “Няма да позволим на ЕРП-тата да правят повече инвестиции, отколкото са планирали в края на годината”, бе категоричен Шушулов. На електроразпределителните дружества няма и да се позволи да направят печалба, каквато имаха през 2008 г., бе категоричен още Шушулов. 
За искането на “Топлофикация - София” цената на топлинната енергия да не бъде променяна и през следващата година, председателят на държавния регулатор заяви, че това няма как да стане. От 1 юли има вероятност цената на парното за столичани да намалее с 20 на сто заради това, че цената на природния газ пада с 30 на сто. Така софиянци ще плащат с 15-ина лева по-малко за отопление.
Цената на топлото ще падне и под тази, на която "Топлофикация" е продавала преди 31 декември. “Не можем да задържим цена на топлинната енергия, защото това е нарушаване на всички наредби, които са приети от ДКЕВР и МС. Изчисляваме разходите и най-вече тези, които са гориво, защото те са най-високи и ги разпределяме между еленергията топлинната енергия”, обясни Шушулов схемата на определяне на цената на тока и парното. По думите му “Топлофикация – София” е акумулирала загуби, заради това, че купува по-скъп природен газ и продава на по-ниска цена топлинната енергия. Сега искат да запазят цената на парното, за да компенсират загубите си, но това няма как да стане. “Иначе веднага някой гражданин ще ни осъди във ВАС, че не спазваме наредбата за пресмятане на топлинната енергия”, добави Шушулов.       


Десислава Вангелова, БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай