Петкова с горещ анализ на доклада на БАН за бъдещето на АЕЦ „Белене“
Той препоръчва да търсим инвеститор за споделяне на пазарния риск, поясни енергийният министър
„Аз смятам, че от доклада на БАН стават ясни няколко основни неща. Първото и най-важно условие за реализация на проекта за АЕЦ „Белене“ е отговорът на въпроса има ли необходимост от нова мощност в България и в региона. Отговорът на БАН е, че след 2030 г. ще има такъв дефицит на мощност, който БАН определят като 2000 мегавата“, обясни тя.
„Вторият много важен отговор, който очаквахме, беше на въпроса: „На етапа, на който се намира този проект за АЕЦ „Белене“, има ли варианти той да е жизнеспособен?“. Отговорът, който БАН даде, е че има възможност“, допълни Петкова.
„Всичко това може да бъде предмет на една много сериозна дискусия и анализ с потенциални инвеститори, който да се биха проявили интерес към този проект“, уточни още тя.
„На всякъде, където участва държавата, чрез своите дружества, това дава на проекта съвсем друг облик и постигане на друг финансов облик. Ние притежаваме най-ценното за проекта- площадката, лицензи свързани с нея, както и оборудване за АЕЦ „Белене“, заяви министърката.
„БАН разработи различни сценарии с различни прогнози, но това са просто прогнози, които нямат висока степен на сигурност. Те посочват и пазарния риск, който съществува. За това БАН препоръчва да се търси инвеститор, с който държавата да сподели този риск“, отговаря Петкова.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
0 Коментара: