Полша започва да строи първата си АЕЦ през 2026 година
Страната използва най-много въглища в енергийния си микс в Европа
Правителството на Полша прие резолюция, с която страната актуализира националната си програма за ядрена енергия (PPEJ), съобщи Министерството на климата в страната, цитирано от местния информационен сайт TFN, пише money.bg.
Актуализираният план на Полша - най-развитата икономика от страните в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и страната, изполваща най-много въглища в енергийния си микс в Европа - предвижда изграждането на шест ядрени реактора с обща мощност 6-9 гигавата.
Спрямо плана на правителството първият ядрен реактор на Полша трябва да заработи през 2033 година.
По думите на министъра на климата и околната среда Михал Куртика решението за актуализацията на плана е ключово по пътя на страната към изграждането на стабилен енергиен източник с нулеви вредни емисии. "Благодарение на ядрената енергетика, ще можем да осигурим енергийната сигурност на Полша", посочи той.
Програмата предвижда изграждането на "големи и доказани ядрени мощности с вода под налягане" (PWR).
Изборът на конкретни технологии трябва да стане през 2021 година. Изборът и одобряването на местоположението на площадката на първата електроцентрала, както и подписването на договор с доставчика на технологии и главния изпълнител на проекта трябва да се осъществи през 2022 година.
Строителството трябва да започне през 2026 година. Първият реактор трябва да бъде готов и да започне да произвежда електроенергия през 2033 година.
Изграждането на втората електроцентрала на Полша по план трябва да започне 6 години след началото на първия строеж, или през 2032 година.
Програмата изключва използването на реактори с кипяща вода (BWR) и малки модулни реактори (ММР).
Наличните технологии, отговарящи на зададените критерии за реактор, включват реактор AP1000 на американската корпорация Westinghouse, APR 1400 на корейската компания KHNP и EPR на френската Framatome.
На изискванията отговарят и руските реактори ВВЕР, както и китайският Hualong One, но е малко вероятно такива да бъдат избрани.
Последвайте ни
0 Коментара: