Българите пощуряха след влизането ни в Шенген, ето какво хукнаха да правят на талази
Пътните платна на Кулата са разширени и вече има обособени по две ленти на влизане и излизане
От полунощ на 1 -ви януари ГКПП-Кулата-Промахон вече не съществува, дежурните гранични полицаи вдигнаха бариерите с викове:- Айде, Шенген! Направиха си десетки снимки за спомен от последното си работно място и поеха към други работни постове.
Гърмя се шампанско, а на ГКПП-Илинден по пътя към Драма, Гърция, служителите изстреляха фойерверки. Така емоционално и без ритуали бе посрещнато влизането ни в Шенген.
В първия ден на Нова година на Кулата пристигна служебният премиер Димитър Главчев, придружен от министри ,шефове на държавни институции и местни кметове.
Той ритуално вдигна бариерата, плиснаха и менче с вода. Докато височайшите особи се снимаха, без спиране нашенци преминаваха и ръкопляскаха от колите. Повечето признаха, че са тръгнали да пият едно шенгенско кафе до най-близката гръцка дестинация. „Нямахме търпение да пробваме как е да се влиза свободно от една държава в друга, коментираха пътуващите към Гърция.
"След толкова години чакане, проверки и мониторинг от всички външни контролни институции, ние, в България се оказахме най-подготвените да пазим свободното придвижване и сигурността на Шенгенското пространство", каза премиерът.
"Това е историческо събитие, няма как по друг начин да се каже. То е плод и венец на усилията на много хора, знаете от колко години. То вече е факт и аз съм убеден, че всички заедно ще пази много по-добре вече външните граници на Европейския съюз.
Аз съм сигурен, че още от първия-втория ден ще се разберат разликите и ще го усетят българските граждани комфорта от това ни пълноправно членство в Шенгенското пространство", посочи още Главчев.
Директорът на Гранична полиция - главен комисар Антон Златанов уточни какви ще бъдат новите отговорности на контролните институции:
"В последните дни не само на този пункт, но и на останалите ни пунктове с Гърция, от страна на всички институциите текат организационни мерки, които да благоприятстват по-лесното преминаване.
Тоест тук, в района на граничния пункт, ще има наши гранични полицаи, които да подпомагат движението, които да селектират обаче "съмнителните" автомобили, тъй като пък наша основна задача е още повече да се грижим за сигурността на всички наши граждани и на нашата страна".
На три места около автомагистрала "Струма"- Марикостиново, Дамяница, Санданско и Струмяни вече са разположени подвижни рентгени , присъстват служители на различни звена , които веднага започнаха контрол както на случаен принцип, така и при съмнения за риск и опасност в леките автомобили и в товарите на камионите". В района на Дамяница има и екип с куче за търсене на наркотици.
В зоната на бившия вече граничен пункт има знак, че разрешената скорост за движение е 30 км.в час. Махнати са всички пътни препятствия.
Сградите и кабинките ще останат, но ще бъдат консервирани. Пътните платна на Кулата са разширени и вече има обособени по две ленти на влизане и излизане в посока България - Гърция и обратно.
На моста от Гърция за България лентите са две и идеята на институциите е от самият вход до изхода на трасето да има само две ленти за преминаване.
В 30-километрова зона могат да бъдат правени проверки и в други участъци, ако позволява пътната инфраструктура.
Днес движението не бе интензивно, но властите са убедени, че това ще сложи край на опашките и дългите часове чакане.
Очаква се обаче тапи да се получават в Кресненското дефиле и в района на Симитли.
Министърката на регионалното развитие Виолета Коритарова съобщи, че се надяват участъка на магистрала Струма през дефилето да стартира през летните месеци и възможно най-бързо да бъде изграден. От АПИ пък обещаха до три месеца да подменят осветлението на тунела в дефилето, който сега е напълно тъмен и опасен.
В първия ден на свободно придвижване десетки бяха и гръцки граждани, които пък отидоха на кафе в Петрич и Сандански. Кметовете на тези южни градове се надяват падането на границата да доведе до сериозен икономически подем в региона.
А за да избегнат тапите пред тол кабинките в Гърция нашенци масово започнаха да се регистрират в електронната система за плащане, а устройството за отчитане и вдигане на бариерите са безплатни. Днес най-доволни от Шенген бяха шофьорите на тирове, които не вярваха, че преминават свободно в южната ни съседка без да чакат с часове и дни.
При Видин-Калафат плащаш моста и „излиташ“
Без кантари и паспортен контрол на На Дунав мост 2
При Видин-Калафат плащаш моста и „излиташ“. Така определиха преминаването на границата с Румъния при Дунав мост 2 при Видин Калафат първите шофьори на автомобили, преминали я след 24 часа на 1 януари 20225 г.
Без фойерверки и шампанско на Граничния контролно-пропускателен пункт „Дунав мост 2“, който се намира след мостовото съоръжение на румънска територия, български и румънски гранични полицаи вдигнаха бариерата и тя заедно с проверките остана в миналото.
От 24 ч. до обяд на 1 януари през пункта движението бе слабо, показа проверка на „Труд news”. На 30-минути преминаваше по някой товарен автомобил, основно турски на излизане от страната. Леките автомобили също до 13 часа в първия ден на новата година се брояха на пръсти.
Независимо, че отпаднаха всякак плащаш моста и „излиташ“ ви проверки на границата от днес и падането на последната затворена гранична бариера между двете държави, движението бе много вяло, истинско „мъртвило“.
В следващите 6 месеца, само на границата ни с Румъния, остават така наречените компенсаторни мерки – т.е. на случаен принцип и по методи анализ на риска да се извършват проверки на преминаващите. Това ще се извършва в 30 километровата зона, след кабинките за заплащане на таксите за преминаване на Дунав мост в румънска територия, уточниха граничари. Днес заедно можеха да се видят българските и румънски граничари в тази зона, които поздравяха с Новата 2025 г. преминаващите и с влизането на двете държави и в сухопътен Шенген.
Източник: Светлана Василева/Труд
Последвайте ни
0 Коментара: