ПП-ДБ могат да съсипят България със зора за еврото, на крачка сме от наказание!

Грешката е, че за 3-4 години удвоихме пенсиите и заплатите. Нещо, което не се е случвало с БВП, коментира Владислав Горанов

https://blitz.bg/ikonomika/pp-db-mogat-da-sasipyat-balgariya-sas-zora-za-evroto-na-krachka-sme-ot-nakazanie_news1066180.html Blitz.bg

Числото 18 млрд. беше споменато за първи път от Людмила Петкова миналата година. Тя не разказа много за тях, а се амбицира да приключи бюджета с 3% дефицит.

Това заяви в ефира на БНТ бившият финансов министър Владислав Горанов.

"За ген. Атанасов сигурно активно мероприятие е и непорочното зачатие. Асен Василев има лековато отношение към публичните финанси", обясни той по повод съботно изказване на депутата от ПП-ДБ, че дупката от 18 млрд. в бюджета е активно мероприятие от страна на управляващите. 

Асен Василев съсипа всичко

"Василев през голяма част от периодите на политическа криза бе финансов министър. Когато един финансов министър успокои политиците, че всичко е наред, че всичко е спокойно, те нямат житейска и политическа причина да предпазят финансовия министър от грешни действия. Изпаднахме ситуация в която НС трябваше да пази фиска от министъра, а трябва да е обратното", каза той.

"Все пак не всички глупости са измислени от Асен Василев, но това е лошо управление", уточни Горанов.

Той призна, че е озадачен какво колегите от МФ ще могат да предложат с бюджета. "Внимавайте с приходната част на бюджета, не си представяйте, че числата не се виждат отстрани и, че можете да заблудите някого, освен себе си", коментира той.

Голямата грешка

"Грешката е, че за 3-4 години удвоихме пенсиите и заплатите. Нещо, което не се е случвало с БВП", коментира Горанов.

"Ангажиментите за разходи, които са заложени във фиска, са притеснителни", каза той.

По думите му Людмила Петкова е добър експерт.

"Имаме сериозна фискална криза и без по-решителни мерки, трудно ще постигнем нормален бюджет с дефицит в рамките на 3%. Тук оставяме настрани темата с ЕС. Стабилизирането на публичните финанси е добро за всеки един от нас", смята експертът.

"Ако поискаме извънреден конвергентен доклад и се окаже, че не изпълняваме критериите, ще получим критика от нашите европейски партньори, на която пазарите ще реагират с по-висока цена на дълга", призна Горанов. 

"С или без евро, пазарът ще ни накаже", заяви експертът.

По думите му няма никаква икономическа и житейска логика за диференциране на ставките, визирайки ДДС-то на ресторантьорите.

Плосък данък

"За мен безспорно той има предимства, но сме имали прогресивно облагане, връщането към него може да е доста болезнено, защото това означава 2-3 по-висока данъчна тежест. Това няма да е лесно да бъде преглътнато политически", каза той. 

"Дали е по-справедливо е въпрос на спор. На мен сегашната данъчна система ми харесва, лошото е, че поразпукахме системата на данъка добавена стойност", заяви Горанов.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
3 Коментара
Бати
преди 1 година

Ти си една маша на шишиньо и Баце

Откажи