Предприемач: Компромисът в днешните апартаменти е, че холът и кухнята са по-малки и са в едно помещение
За 2023 година цените на имотите в България са поскъпнали с 10,8%, докато средната работна заплата се е покачила с 15%, изтъкна гостът
Забелязва се засилване на сделките на пазара на имоти през последните месеци на годината. Всеки бърза да не изтекат данъчни оценки. Преди четири месеца подписаните предварителни договори бяха повече. Има устойчив интерес към покупката на жилища. Пазарът се е нормализирал в момента. Има спад на подписаните предварителни договори, но това не е притеснителен спад, а нормализиране на пазара. Това каза председателят на Националната асоциация на строителните предприемачи инж. Георги Шопов в студиото на предаването Money.bg.
За 2023 година цените на имотите в България са поскъпнали с 10,8%, докато средната работна заплата се е покачила с 15%, изтъкна гостът.
"Нашата прогноза, че в рамките на една-две години доходите на хората ще догонят инфлацията и ще продължим да си разменяме стоки и услуги срещу по-голяма парична маса, се оправда. Тази година жилищата в България са станали по-достъпни", коментира председателят на НАСП пред Bulgaria ON AIR.
И през 2024 г. покачването на цената на жилищата ще е функция на инфлацията, но работните заплати ще се повишат с още 15% и ще догонят инфлацията, прогнозира инж. Шопов.
"Ще се върнем на покупателна способност отпреди четири години. Ще имаме едно плато на пазара, което е добре за всички", почерта той.
През 2023 г. в България ипотечното кредитиране е скочило с 22%, стана ясно от думите на инж. Шопов.
"Много икономисти бъркат, нито една тяхна прогноза за цената на жилищата не се случи, защото третират жилището като борсова стока. Имам продадени и построени 2800 апартамента. Най-много сделки има с двустайни апартаменти, защото хората това могат да си позволят", заяви той.
"Преди 25 години тристаен апартамент под 110 кв. м нямаше. В момента ги правим по 80-85 кв. м, защото може да си го позволим. Компромисът е в хола. където с кухнята са в едно."
Инж. Шопов прогнозира, че след 10 години ще има бум на строителството на къщи.
"София се развива много извратено. Развива се на юг и се забива все повече в планината. Има едни преуплътнени зони и едни абсолютно неуплътнени зони. Това е така, защото общината не развива инфраструктура", завърши инж. Шопов.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: