Първи голям спад на продажби на имоти в страната - причини и последици ГРАФИКИ
Лихвените проценти за ипотечни кредите вероятно ще продължат да растат, но ако сега имате нужда от жилище, моментът за покупка е подходящ, разкриват брокери
Несигурността в икономиката, предизвикана от серията от проблеми по света, включително ковид и военните действия в Украйна, доведоха до първи спад на продажбите на имоти в България. Това сочат данни от Агенцията по вписвания, предоставени на Флагман от iBrokers и илюстрирани в графики.
Средният спад за страната е в рамките на около 7%, но за по-големите градове той е по-висок. Така в Бургас той възлиза на около 14%, а в София – 15.2%. Статистиката е за третото тримесечие (юли-септември) през 2022 г. спрямо същия период през 2021 г.
На какво се дължи обаче този спад обясняват експерти от iBrokers, които още анализират данните.
„През последните 2 години пазарът не беше нормален заради пандемията и впоследствие заради конфликта Русия-Украйна. Сделките бяха много, но имаше малко продавачи на пазара. Така много купувачи се налагаше да се „състезават” и да „наддават” за един и същ имот. Сега се връщаме към нормалността и на това се дължи този спад – имаме по-малко сделки, а купувачите и продавачите ще имат време да вземат решение да предприемат действия в срок без да се притесняват”, разкри пред Флагман Николай Господинов, който се занимава с анализът на данните.
Той допълни, че се очаква ръст в лихвените проценти за ипотечни кредити, което е нормално действие на банките в отговор на инфлацията. Спадът в продажбите се дължи още на това, че на пазара има очаквания, но никой не знае какви ще са те – дали цените ще скачат нагоре, или ще падат надолу, както и с колко точно ще се вдигнат лихвените проценти.
Интересно изключение от общата статистика за страната, която показва спад в продажбите, има обаче в Несебър. Там вместо да намалят, сделките се покачват и то с над 20%. Това също има своето обяснение: „В България влязоха огромен брой украински граждани, а има и натиск към руските продавачи във всичко посоки – без да навлизаме в политически терминологии. Това оказва влияние на пазара. Такова обаче оказва и работата от вкъщи, която се въведе масово заради пандемията и която сега вече е тенденция на пазара на труда. Така много хора, конкретно българи в случая, си закупиха ваканционни имоти, като използват апартаментите за второ жилище, в което да живеят по няколко месеца и да работят от там. Това обикновено са хора от големите градове и с добри финансови възможности”, коментира Господинов.
По отношение на сключените договори за ипотеки също очаквано се наблюдава спад. Този отлив се дължи основно на това, че цената на кредитите се оскъпява за хората. Така хората, които са били досега с нагласата да си закупят първи дом и да ползват по-голямо финансиране, най-вероятно ще отложат покупката на жилище.
Спадът, който сега се наблюдава за третото тримесечие през 2022 г. спрямо същия период м.г., е рано обаче да се нарече дългосрочна тенденция, поне за България. „Ако се повтори тази статистика в рамките на 2-3 тримесечия тогава вече можем да говорим за траен спад. Но ако погледнем към други страни, например САЩ, виждаме, че там определено има такъв тренд – с около 15% спад в обема на продажбите. В този смисъл очакваме задържане на цените и безумните растежи в цените, които видяхме в последните години от порядъка на 20-25% годишно, приключиха. Пазарът се нормализира. Докато досега хората просто купуваха, защото бяха стресирани за парите си, сега покупките ще се осъществяват само при нужда”, обяснява експертът от iBrokers.
Той е категоричен, че най-вероятно проблеми ще има с новото строителство, тъй като там се появява голямо недоверие в това дали инвеститорите ще имат нужните средства, за да довършат строежите навреме. Вероятно ще има и забавяне на проекти заради страхът, който се проявява у купувачите.
А всичко се свежда до едно изречение – купувачите да купуват и продавачите да продават в правилното време. Какво значи „правилното време”? Да сключват сделки само тогава, когато има крещяща нужда от това, а не да приемат пазара на недвижимите имоти като хазартна игра на спекула. „В дългосрочен план инвестицията в имот е правилно решение. Който и период да вземем в историята, покупката на жилище дава дивиденти при евентуална последваща продажба, чак след десетилетие, когато ръстът в цената е в порядъка на 80-90% нагоре. Всеки, инвестирал пари днес, може да е спокоен, че са на сигурно място в недвижимите имоти”, коментира още Николай Господинов.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: