Расте броят на руските фирми у нас - удариха космическа бройка
Това са официални данни, като не е ясно колко са "миноритарните участия" на руски граждани във фирми
Броят на фирмите с руско участие у нас е отбелязал смущаващ скок в последните месеци.
Това става ясно от справка, изготвена по искане на народния представител от ПП-ДБ Мартин Димитров от Министерството на правосъдието. По данни на МП към 3 януари тази година в България има почти 13 000 дружества със значително руско присъствие.
В началото на септември 2024 г. дружествата собственост на руски физически или юридически лица, регистрирани в България, бяха общо 11 939, припомня БГНЕС.
Справки в Информационната система на Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ) тогава показаха, че най-голям е броят на дружествата, които са с едноличен собственик руско физическо или юридическо лице – 7118. 4659 бяха дружествата с ограничена отговорност с повече от 40 процента участие на руски физически или юридически лица. А фирмите, в които като действителен собственик е вписан руски гражданин бяха 162.
Сега, вестник "Сега", прави изводът, че само за четири месеца бройката се е увеличила с около 1000.
"Необходима е спешна проверка на специалните служби да установи и анализира на какво се дължи тази активност и от какво е продиктуван този интерес към "неприятелска" страна като България, казва депутатът Мартин Димитров.
Според новите данни в Търговския регистър са вписани:
- 7132 дружества с едноличен собственик руско физическо или юридическо лице,
- 5548 дружества с ограничена отговорност с повече от 40% участие на руски физически или юридически лица,
- 212 дружествата, в които като действителен собственик е вписан руски гражданин.
Накратко, общият брой на дружествата със значително участие на руснаци е 12 892. Това са официални данни, като не е ясно колко са "миноритарните участия" на руски граждани във фирми, регистрирани в България. Отделна тема е използването на подставени лица за прикриване на истински собственици.
Самата министър Павлова посочва, че представената информация от Търговския регистър може да не е прецизна и пълна, защото вписването на държава на гражданство за физическите лица или на седалище на правните субекти не представлява част от обстоятелствата, подлежащи на задължително вписване в регистрите, водени от Агенция по вписванията.
Последвайте ни
Все още няма коментари