Райфайзенбанк (България) ЕАД публикува редовния си месечен икономически обзор с коментар на данните, налични към януари 2019 г., с фокус върху банковия и паричния сектор.

Анализаторите на банката отбелязват, че паричната статистика на БНБ отчете годишен ръст на кредитите от 7.4% към края на декември, движен от увеличение на кредитите към домакинствата с 9.5% и на кредитите към нефинансовите предприятия с 5.9%. Положителен факт освен това е, че кредитирането бележи годишен ръст за тридесет и девети пореден месец, който е средно около 5.0% и е здравословен за българската икономика.

„Към края на декември относителният дял на лошите и преструктурирани кредити (без овърдрафт) отбеляза спад с 3.8 пр.п. спрямо нивото от края на 2018 г., като достигна 10.0%, което остава все още относително високо равнище. В рамките на кредитите към нефинансовите предприятия този дял беше по-значителен (12.7%), докато при кредитите към домакинствата – по-малък (7.3%). Очакваме задържане на дела на лошите и преструктурирани кредити на сравними нива през първото полугодие на 2020 г.“, коментира икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев.

Към декември среднопретеглените номинални лихвени проценти по депозити и кредити останаха на ниски нива. Така по депозитите към декември процентът беше 0.2% годишно, а при кредитите 4.0%. На фона на инфлация от 3.8% (декември-декември) реалната лихва по депозитите към декември бе отрицателна: -3.6%, а тази по кредитите клонеше към нулата: 0.1%.

„Сигналите, които дава Европейската централна банка са, че не се очаква скорошно повишение на основния лихвен процент. Това означава, че и лихвите в България през тази година ще останат на ниски нива“, каза още Калчев.

Подобно на кредитите, въпреки на практика отрицателните лихви, и депозитите отбелязаха ръст през декември – с 10.7% на годишна база, като депозитите на домакинствата се увеличиха с 8.6%, а тези на нефинансовите предприятия с 15.2%, като подобен висок ръст е характерен за последните месеци на годината.