Почти двойно повече мъже, отколкото жени в Германия смятат, че двойките трябва да имат деца, предаде ДПА, като се позова на проучване, публикувано днес.

59% от анкетираните мъже мислят по този начин за разлика от жените, при които делът е 33 на сто, сочи проучването, изготвено от агенцията за социологически проучвания "Ипсос".

Що се отнася до Европейския съюз, изследването показва, че 53% от мъжете и 39% от жените се съгласяват, че партньорите трябва да имат деца.

В онлайн проучването, провело се от 15 февруари до 23 април, са участвали 1000 души в Германия на възраст между 16 и 74 години.

Експертите смятат, че една от основните причини за тази разлика е, че животът на жените е по-силно повлиян от раждането на деца в сравнение с този на мъжете, при които основните приоритети не се променят, обяснява психоложката Марайле Пьотеринг от Зонтхофен в провинция Южна Бавария.

Жените често инвестират много средства в образование, работа и кариера, посочва тя. "Съответно те имат основателни притеснения, че кариерите им ще бъдат засегнати, ако решат да имат деца", заявява Пьотеринг.

Раждането често се отразява на професионалата реализация на жените. Понякога майките са назначавани на по-ниски позиции или дори губят работата си, посочва психоложката, пише БТА.

Предизвикателството човек да съчетава семейството и работата е още по-голямо в Германия, тъй като много компании не предлагат работен режим, благоприятен за хора със семейства, казва тя.

За много жени е важно те да изкарват сами парите си. Към това се прибавя и притеснението, че няма да могат да си позволят да създадат семейство. "И тези страхове са основателни", смята Пьотеринг.

"Когато имаме деца, това често означава, че ни трябва по-голямо жилище, а в момента те са толкова малко, колкото и непосилни за закупуване. Другите разходи също постоянно нарастват. Освен това, младите двойки в днешно време често живеят далеч от другите си роднини и не могат да разчитат на тяхната подкрепа при грижите за дете", добавя тя.

Жените без деца често изтъкват като причина за това че не могат да се справят със "задачата да отгледат дете", особено като виждат колко ангажирани са младите майки около тях.

Жените от така наречената средна класа са особено засегнати от множеството социални препяствия, добавя психоложката от Кьолн Петра Ягов.

В групата с по-заможни хора има значителни налични ресурси за отглеждане на деца. При по-бедните вариантът жените да станат майки в по-ранна възраст е по-привлекателен вариант от образованието.

Освен ресурсите експертите взимат предвид и очакванията, които човек има за живота си.

"В Германия, в сравнение с други държави, отглеждането на дете е особено трудно заради социалните условия", казва Ягов. Като цяло се очертава картината, че жените може да искат дете, но не желаят да плащат високата цена за това, добавя тя.

За да се промени това, трябва да се подобрят основни условия, като например социалните грижи за децата, условията на труд и пенсионните схеми, отбелязва психоложката.