Предприемачът от сирийски произход д-р Малек Насер влиза в треската за небостъргачи, която завладя столичани. След „Kaпитaл Фopт” с неговите 126 мeтpa виcoчинa, нa софийcкия бyл. „Цapигpaдcкo шoce”, пловдивчанинът е вдъхновен да вдигне 90-метров билдинг точно на бул. „Копенхаген” в столичния кв. „Дружба”. Негов съдружник в проекта е фирма „Герт груп”, известна под тепетата с комплексите си „Панорама парк”, съобщава „Марица“.
 
„Зоната в кв. „Дружба” е определена за високо строителство. Закупили сме терен от 6 дка, в момента разработваме ПУП-а и техническия проект. Борим се за високо строителство - над 90 метра. Ако не успеем да защитим тези параметри, ще отидем на варианта до 50 метра, което също оправдава нашите очаквания и надежди”, каза предприемачът.
 
Той обясни, че софийският имотен пазар е по-различен от пловдивския. Докато под тепетата се строят предимно жилища, в столицата съотношението апартаменти/офиси в една сграда е 50:50. Билдингът на бул. „Копенхаген” ще следва подобна схема, но що се отнася до строителството, се залага на последните тенденции като качество и клас на материалите. С всички екстри на модерния дом: от луксозните асансьори до умните уреди и видеонаблюдение.
 


През април д-р Насер стартира още един проект - този път в морската столица Варна. В терен от 10 дка на бул. „Възраждане” започва да строи жилищен комплекс от 3 сгради. Проектът е на RT consult, арх. Радо Тодоров, а инвестицията е на компанията на Насер - „Евробилд М1”. „При общо РЗП 30 000 кв. м планираме 214 жилища и още толкова паркоместа”, допълва инвеститорът.
 
„От всички терени, които сме разглеждали в последно време, двата парцела в София и във Варна се оказаха най-интерeсни за нас. Да, действително разширяваме бизнеса си извън пловдивския пазар, но за нас това е шанс да натрупаме по-голям опит, да обогатим контактите си на имотния пазар, както с други предприемачи, така и с местните доставчици”, коментира д-р Насер. Според него няма пречки да развива бизнеса си и в Пловдив, но пък тук някои от последните му идеи се забавили в последно време.
 
„Не бих казал, че имаме спънки, самите терени се оказаха по-сложни, защото попадат в охранителни зони, защитени от Института по паметници на културата”. За да запази динамиката в работата си, Насер избира алтернативата - проекти в други градове от страната. „Няма как, трябва да работим. Имам немалка администрация и голям брой работници. Така че всеки месец от мен се очаква да платя полагащото им се възнаграждение”, казва д-р Насер.