Сметната палата: Фондът за гарантиране на влоговете в банките е действал ефективно при фалита на КТБ
Одитният доклад на институцията заключава, че фондът е спазил изискванията на закона
В последните дни сме свидетели на поредното активно медийно мероприятие, разигравано пред очите на отпускарски настроеното ни общество. Става дума за няколкото тенденциозни и манипулативни статии в „Медиапул“, „Дойче веле“ и „Свободна Европа“, мултиплициращи със завидно усърдие тезите на отстранения от парламента бивш шеф на Сметната палата Цветан Цветков.
Припомняме, че Цветков беше освободен от поста си през януари тази година заради изтеклия му мандат и около скандала с криптобанката Nexо, но неговата позиция оттогава насам е, че това се е случило заради проблемен одитен доклад на Сметната палата за липсващ контрол от страна на Фонда за гарантиране на влоговете в банките спрямо синдиците на КТБ.
Така в последния месец упорито се разпространяват опорките, че липсвали кредитните досиета на КТБ, че скандалът с фалираната от Цветан Василев банка лъснал с нова сила, че прокуратурата не била описала иззетите документи и следите се замитали.
Всъщност – нищо ново. Повече от осем години сме принудени да слушаме лъжливите излияния на подсъдимия бивш банкер Цветан Василев - как банката му е била перфектна, как кредитите са били обезпечени и „иновативни“, а лошата прокуратура имала отношение към фалита на банката. Докато както международната разследваща компания Аликс Партнърс, така и парламентарната комисия „КТБ“ и специално наетите одиторски компании, а накрая и прокуратурата, недвусмислено показаха в заключенията си, че банката е работела като класическа финансова пирамида, а кредитите са били напълно необезпечени и отпускани на подставени на Василев лица – секретарки, охранители и шофьори. Тези доклади доказаха също, че накрая парите са отивали в джоба не на друг, а на самия Василев, а вложителите в банката са изгорели по престъпната схема с близо 5 милиарда лева. Пари, платени накрая от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, който беше задължен да се справи с една безпрецедентна за обществото ни ситуация на банков фалит, създадена от финансовия фараон Василев.
На 28 юли въпросният доклад обаче беше приет официално от Сметната палата и вече е публичен, така че всеки може да прочете какво пише в него и да се убеди, че акцентът в него съвсем не е за „липсващи досиета“, „заметени следи“, неправомерно иззети документи и прочие, а напротив – очевидно както Фондът за гарантиране на влоговете в банките, така и синдиците на КТБ, са се справили повече от добре при управлението на несъстоятелността на банката.
Да, в документа са посочени и някои пропуски, но същите са съвсем незначителни на фона на основните заключения в доклада, които са:
- От страна на Фонда е осъществяван контрол върху дейностите по запазване и попълване на масата на несъстоятелността.
- Предприетите от Фонда действия по отношение постигане на целевото ниво от едно на сто на наличните средства във Фонда спрямо размера на гарантираните влогове са адекватни и са осигурили постигането му през одитирания период.
- Наблюдава се положителна тенденция във финансовото състояние на Фонда. Всеобхватният резултат нараства, като се отчита нарастване над 4 пъти на паричните средства и паричните еквиваленти.
- Фондът гарантира пълно изплащане на сумите по влоговете на едно лице в една банка независимо от броя и размера им до 196 000 лв., като се гарантират влогове в левове и в чуждестранна валута. Към 31.12.2018 г. Фондът успява да постигне и дори да надхвърли целевото равнище, определено в закона, от едно на сто (1,1811%) на наличните средства, спрямо размера на гарантираните влогове.
- Изпълнението от синдиците на КТБ АД (н.) на препоръките, дадени от международната финансово-разследваща компания (бел.ред. – Аликс Партнърс), е съществено за запазване и връщане в имуществото на банката на активи, с които банката се е разпоредила в нарушение на закона, на добрите банкови практики и/или когато даденото значително надвишава полученото, както и в случаите на отпуснати кредити при недостатъчно или липсващо обезпечение или на свързани лица.
- Процесите по описване на имуществото на КТБ са изпълнени в рамките на определените със закона срокове.
- Приетата Програма за осребряване на имуществото на КТБ отговаря на изискванията на закона.
- Стойността на получените средства от осребряване на активи от масата на несъстоятелността на КТБ АД (н.) за периода 22.04.2015 г. – 30.06.2022 г. е 1,4 млрд. лева и достига 20,5 на сто процент на възстановяване. (Припомняме, че през декември миналата година синдиците на КТБ публично оповестиха, че към обявяването на банката в несъстоятелност на 22 април 2015 г. реалните активи на банката са били оценени от международна одиторска компания на 1,378 млрд. лв. и сметката показва, че при събрани над 1.4 млрд. лева към момента реалната спрямо очакваната събираемост е почти 105%, т.е. синдиците вече са надхвърлили прогнозите за това какво може да бъде събрано в масата на несъстоятелността.)
Общото заключение в резюмето на доклада е, че „Дейностите на Фонда, свързани с гарантиране на влоговете могат да се определят като ефективни, предвид достигането на целевото равнище, определено в ЗГВБ, от едно на сто на наличните средства, спрямо размера на гарантираните влогове. През одитирания период, дейността на ФГВБ относно банковата несъстоятелност е осъществявана в съответствие с изискванията и целите на Закона за банковата несъстоятелност и подзаконовите актове".
Тоест, одитния доклад не само че не съдържа никакви фрапиращи нарушения, както се опитват да внушат бившият шеф на Сметната палата и медийните му глашатаи, но и на практика потвърждава ефективността на многогодишните усилия на синдиците и на Фонда да попълнят дупката в масата на несъстоятелността, отворена от престъпните действия на Цветан Василев и организираната от него група за източване на КТБ.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни