Суровият петрол поевтинява отново, с най-много от 11 месеца, след като ОПЕК и съюзници, включително Русия, обявиха, че през април пазарът вече се е ребалансирал, а съкращенията по производството са успели да елиминират световния излишък, предава Bloomberg.

Излишъкът от инвентар, който поставяше под натиск цените на петрола в продължение на три години, през април е спаднал до по-малко от 5-годишното средно нива на запасите в развитите страни, според запознати с информацията, обсъдена миналата седмица в гр. Джида, Саудитска Арабия по време на заседание на Съвместния технически комитет на ОПЕК и другите производители.

Антъни ДиПаола от Bloomberg коментира темата в предаването "Bloomberg Daybreak: Middle East".

По думите му в момента цените на петрола зависят главно от два фактора. Единият е изявлението на ОПЕК, че е постигнала целта си, а вторият коментарите от ОПЕК и Русия за връщане на предлагане на пазара. "Целта е изпълнена, очаква се вероятно ново производство по-късно през тази година", обобщава анализаторът.

Според ДиПаола предстоящите въпроси пред ОПЕК са свързани с проблемите в производството на Венецуела и възможните съкращения на износа от Иран, в резултат на американските санкции.

Междувременно от Goldman Sachs прогнозират, че въпреки потенциалното връщане обратно на пазара на 1 млн. барела дневно, то няма да спре поскъпването на петрола. 

"Това също ще е и политически въпрос за Саудитска Арабия и за Обединените Арабски Емирства - страните, които имат свободен капацитет в Персийския залив - да го формулират така, че да не бъдат виждани като нараняващи Иран, която ще бъде изтласкана от пазара", допълни ДиПаола.