Република Азербайджан разчита на българския газов хъб "Балкан", за да снабдява със синьо гориво не само Европейския съюз, но и страните от Западните Балкани. Това заяви външният министър на Азербайджан Елмар Мамедяров, който се срещна със заместник министър-председателя и министър на външните работи Екатерина Захариева, която е на официално посещение в Баку, съобщи пресцентърът на МВнР.

Стратегическото партньорство в енергетиката, инфраструктурата, търговията и транспорта между двете страни бе оценено като приоритет и от председателя на парламента Октай Асадов, както и от министър-председателя на Република Азербайджан Новруз Мамедов, които също се срещнаха с вицепремиера Захариева.

"Всички проекти в енергетиката се движат навреме. Газът ни достигна границата с ЕС при Гърция. Но Южният газов коридор не трябва да свършва с Италия, Гърция и България, а да стигне и до останалите балкански страни. България е важна като транзитна точка", каза министър Мамедяров.
Вицепремиерът Захариева заяви, че подкрепя думите на азербайджанския си колега и същата е целта и на българското правителство.
"Мисля, че Южният газов коридор е важен за целия регион, не само за отделни страни. Междусистемната газова връзка България - Гърция ще ни даде истинска енергийна диверсификация. Работим по газовия хъб "Балкан" и за свързване на газопреносната си мрежа с всички съседни страни. Имаме инфраструктурата и може да бъдем транзитна страна, както и да бъдем стратегически партньор на Азербайджан", каза българският външен министър.
След изграждането на Южния газов коридор и интерконектора България - Гърция, нашата страна ще получава до 1 млрд. куб. м. газ годишно. На 14 май 2019 г. приключи успешно процедурата за възлагане на обществената поръчка за проектиране, доставка и строителство на междусистемната газова връзка Гърция-България.
На 22 май 2019 г. в присъствието на премиерите на България и Гърция, на първия вицепремиер на Азербайджан и на зам.-председател на Европейската комисия бе даден старт на строителството на интерконектора.
"Надявам се азербайджанският газ да стигне България през 2020 година", заяви пред Захариева и премиерът на страната Новруз Мамeдов. Той отбеляза, че би очаквал България да участва и в трансграничните транспортни проекти на Азербайджан, които целят да свържат Азия и Европа.

"Нашите две страни са със стратегическо местоположение и трябва да използваме това заедно. Ще работя за срещи между транспортните министри, които да обмислят бъдещото ни сътрудничество", каза българският вицепремиер.

"Нашите страни се радват на прекрасни отношения. Имаме изключително добри перспективи в различни сфери на икономиката", допълни премиерът Мамедов и каза, че се очаква развитие и по проекта за газификация на домакинствата в България от компанията СОКАР.
Екатерина Захариева подчерта, че се наблюдава увеличение на стокообмена с 34 процента и на туристите със 76 процента след откриването на директна самолетна линия Баку-София, но има много повече какво да се желае.
Българските стоки са били познати във вашата стана по времето на социализма, време е да се завърнем на вашия пазар, каза Захариева.


"Да, ние си спомняме за България именно заради високото качество на вашите стоки", каза на свой ред премиерът Мамeдов.
Председателят на парламента Октай Асадов също заяви, че отдава изключително значение на ролята на България за износа на азербайджански газ. Само преди дни Асадов предаде в Баку ротационното председателство на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество на председателя на българския парламент Цвета Караянчева. Той подчерта изключително доброто взаимодействие между групите за приятелство в двата законодателни органа.