Странен феномен: На почивка в чужбина ядем по-малко
Пестим от командировки у нас, но харчим зад граница
При пътуване в чужбина било то като екскурзия или командировка харчим по-малко за храна, отколкото като пътуваме в страната.
Според данните на НСИ за структурата на разходите по видове при пътувания, с най-голям относителен дял е храната, която си остава основно перо за харчове.
У нас от общия бюджет за пътуване заделяме за храна 40,8 на сто, докато в чужбина - 34,3 на сто. Отчетена е разликата при средния разход при пътуване с лична цел у нас и зад граница на едно лице - средно 292,20 лв. в страната и 846,41 лв. в чужбина.
Любопитен момент е сравнението при пътуванията, свързани с командировки - в страната те поевтиняват на фона на разхода за лични пътувания, а в чужбина излизат по-скъпи. У нас разходите на едно лице за професионално пътуване са средно 271,36 лв. и 1 229,55 лв. в чужбина.
Второто перо по важност е настаняването, което при туристически пътувания у нас коства 30 на сто от бюджета за съответната екскурзия, а в чужбина - около 17 на сто.
Транспортът в чужбина е малко по-голям процент от структурата на общите разходи - близо 26 на сто, докато у нас излиза 20 на сто от общия бюджет на екскурзията.
Най-много са пътували българските граждани на възраст 45 - 64 години, показват данните на НСИ за второто тримесечие на 2024 година.
Те са 456 000 души, или 37,7% от всички пътували 1,2 млн. български граждани. Във всички възрастови групи преобладава относителният дял на пътуванията в страната, като най-висок е той при лицата на възраст 65 и повече години - над 77 на сто. Оказва се, че само 19 на сто от хората в пенсионна възраст са пътували в чужбина за този период.
Последвайте ни
0 Коментара: