Световната икономика е на ръба на криза: САЩ са в рецесия, а в Япония е „Кървавият понеделник“
Видяхме най-лошия срив в стойностите на активите от март 2020 г. и той не завърши с чудовищен срив само защото търговията беше принудена да спре
Статистиката показва, че Съединените щати се плъзгат към рецесия. През юли безработицата е била 3,6%, което е увеличение с 0,2% спрямо април 2023 г. Наближава тежък спад в американската икономика , а не меко приземяване, пише изданието Business Insider.
Изданието отбелязва, че всъщност броят на безработните на пазара на труда се е увеличил с 14,5% на годишна база. Това е значим показател, тъй като в 11 случая от 1955 г. това се е случило, докато икономиката е била в рецесия.
Тъй като статистиката за труда е изоставащ индикатор, действителната икономическа ситуация може да бъде много по-лоша - посочи Джак Макинтайър от Brandywine Global.
Лоши новини от САЩ: Задава се страшна криза
Този проблем се усложнява от продължаващия спад на индекса ISM Manufacturing, който показва непрестанен спад на индустриалното производство в Съединените щати.
Откритите работни места намаляха до 8,1 милиона през юни спрямо 12,1 милиона през март 2022 г. Фондовият пазар вече реагира на тези сигнали. През юли борсовият индекс S&P 500 падна с 5,6% от върховете си, а Nasdaq 100 падна с 10,8%.
На една крачка са: Шефът на JPMorgan предрече ужасна икономическа криза за САЩ
Казваме „продайте акции“, тъй като рисковете от „твърд спад“ в икономиката на САЩ очевидно нарастват – посъветва главният стратег на Bank of America Майкъл Хартнет.
Имайте предвид, че въпросът не се ограничава само до САЩ. 5 август ще остане в историята на японския фондов пазар като „Кървавия понеделник“.
Днес видяхме най-лошия срив в стойностите на активите от март 2020 г. и той не завърши с чудовищен срив само защото търговията беше принудена да спре.
Защо трябва да се страхуваме от нивото на държавния дълг на САЩ?
Средно цените на акциите паднаха с 14%, което намали капитализацията на компаниите с 850 милиарда долара.
Подобна е ситуацията и на пазара на криптовалута.
BTC загуби 13%, а ETH загуби около 20%.
През юли глобалният индустриален индекс отчете най-лошото си годишно отчитане от 49,7. Виждайки какво се случва, инвеститорите претеглят своите загуби и печалби, опитвайки се да намалят рисковете.
Положителните очаквания в началото на годината се превърнаха в разочарование в края на шестте месеца. Поведението на инвеститорите подсказва, че те очакват ако не колапс на световната икономика, то значително свиване.
Припомняме, че по-рано през деня главните индекси на Уолстрийт откриха търговията със срив, като инвеститорите се опасяват, се САЩ навлизат в рецесия след слабите данни за трудовия пазар, оповестени в петък и решението на Управлението за федерален резерв по-рано през седмицата да остави основните лихви без промяна поне до септември. Това предаде Ройтерс.
Промишленият Дау Джоунс загуби 1013,47 пункта или 2,55% до 38 723,79 пункта.
По-широкообхватният Стандард енд Пуърс 500 спадна със 185,42 пункта или 3,66% до 5151,14 пункта.
Високотехнологичният Насдак се срина с 683,68 пункта или 4,08% до 16 139,53 пункта.
"Великолепната седморка" от най-големите американски технологични компании регистрира сериозен спад на акциите си преди откриването на Уолстрийт и в първия част след началото на редовната търговия, като общите загуби възлизат на около 1 трилион долара, предаде още Ройтерс.
Най-губещи са книжата на "Епъл" (Apple) и "Енвидиа" (Nvidia), след като в събота холдингът "Бъркшър хатауей" (Berkshire Hathaway) обяви, че е намалил наполовина дела си в производителя на "айфоните", а от "Енвидиа" съобщиха, че ще забавят с три месеца пускането на следващите си чипове с изкуствен интелект заради проблеми с дизайна.
Акциите на "Алфабет" (Alphabet), "Амазон" (Amazon), "Мета платформс" (Meta Platforms), "Майкрософт" (Microsoft) и "Тесла" (Tesla) спаднаха средно с 12,2% в предпазарната търговия.
Сериозен спад регистрират и компаниите, произвеждащи полупроводници и също наблягащи на изкуствения интелект - "Адвансд майкро дивайсис" (Advanced Micro Devices), "Интел" (Intel), "Сюпър майкро компютър" (Super Micro Computer) и "Броудком" (Broadcom), чиито книжа се сринаха с над 10 на сто.
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) също се понижиха в първия работен ден от седмицата. Основният индекс на БФБ, SOFIX, спадна с 4,11% до 830,90 пункта в днешната търговия, а широкият измерител BGBX40 намаля с 3,06% до 164,83 пункта. Пазарът "Бийм" се сви с 3,33% до ниво 102,91 пункта, сочат данните на борсовата платформа.
На основния пазар на борсата днес бяха сключени сделки за малко над 1,4 милиона лева. На пазара MTF BSE International, където се продават акции на световни компании, оборотът е 453 643 лева. На пазара "Бийм" са продадени книжа за 167 457 хиляди лева.
Защо се изплашиха пазарите?
Световните фондови пазари отчитат сериозен спад от края на миналата седмица, когато разочароващ доклад за заетостта в САЩ задейства това, което се нарича "правилото на Сам", обикновено надежден индикатор за рецесията, предаде Франс прес.
Какво означава "Правилото на Сам?"
"Правилото на Сам" е създадено от Клаудия Сам, бивша икономистка от Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ и Белия дом.
То гласи, че американската икономика влиза в рецесия, когато средната стойност на безработицата през последните три месеца надвишава с 0,5 процентни пункта (50 базисни пункта) над най-ниското ниво през последните 12 месеца.
Този "чисто емпиричен показател", който няма "теоретична основа", е отчел 0,53 процентни пункта през юли 2024 г., заяви пред АФП Флориан Йелпо, отговарящ за макроикономическите проучвания в "Ломбърд Одиър Ай Ем" (Lombard Odier IM).
След публикуването в петък на данните за американската безработица, нараснала повече от прогнозираното - до 4,3 на сто, което е най-високото равнище от октомври 2021 г., пазарите "явно стигат до извода, че ще има рецесия и навлизат в червена територия", коментира той.
Няма да има рецесия, твърди създателката на правилото
Въпреки тези цифри самата Клаудия Сам се съмнява, че това правило ще бъде приложимо този път: "Не се опасявам, че в момента сме в рецесия", заяви тя пред американското издание "Форчън" в интервю, публикувано в петък.
"Никой не трябва да изпада в паника в настоящия момент, въпреки че за някои случаят е точно такъв", тъй като има ключови за икономиката индикатори, които "все още са много добри", добавя тя.
Икономистката обаче отбелязва, че доходите на домакинствата продължават да нарастват, а потреблението и инвестициите остават устойчиви.
Президентът на УФР Джером Пауъл също се опита да успокои духовете, заявявайки на пресконференцията си в сряда, че правилото на Сам е "статистическа закономерност" и не е "икономическо правило, което ви казва, че нещо ще се случи".
УФР реши да запази лихвата на най-ниското ниво от 20 години, проправяйки пътя за ново намаление през септември.
Последствия за лихвите
Опасенията за рецесия засилват натиска върху УФР да намали лихвите повече от предвиденото още преди следващото заседание на УФР.
Изказването на Пауъл обаче предшестваше публикуването на данните за безработицата.
"Има ли основание УФР да понижи извънредно лихвите? За момента това е малко вероятно", твърди Флориан Йелпо.
Според него "би могло да се очаква, след като УФР обяви прогнозите си идния месец, да прибегне към понижаване с 50 базисни пункта, за да смекчи и забави спада на пазарите, ако той все пак продължи дотогава".
Последвайте ни
7 Коментара: