Страхувайки се от американските санкции, редица държави отказаха да купуват нефт от Иран и на него му стана по-трудно да го доставя.

Както отбелязва Times, Москва и Техеран станаха по-близки на фона на враждата със САЩ и затова Русия предложи Иран да транспортира нефта през Волго-Донския канал от Каспийско до Черно море, използвайки пристанищата на Крим.

Русия предложи на Иран помощ за заобикаляне на американските санкции върху износа на нефт, пише Times. Той ще позволи транспортирането на нефта през пристанищата му в Крим, а изданието нарича този жест "нов знак за укрепване на връзките между Москва и Техеран".

Преди това Иран изпращаше нефт в Сирия и Турция през Суецкия канал. Въпреки това, след като САЩ се оттеглиха от договора за иранския атом, този път стана проблематичен. Страните, които купуват ирански нефт или помагат за транспортирането му, рискуват да попаднат под американски санкции.

Въпреки това обаче, руските власти заявиха, че Иран може да използва руския Волго-Донски канал за прехвърляне на нефт от Каспийско в Черно море. „Взаимният интерес към сътрудничество между Иран и Крим нараства, особено като се има предвид антииранската американска политика.“, цитира изданието думите на руския чиновник Георги Мурадов.

Официално Иран все още не е дал отговор, но, както отбелязва авторът на статията, тази възможност може да добави пространство за маневриране на нефтената му промишленост. Според анализатори, поради санкциите, износът на нефт е спаднал от 2,5 милиона барела на ден до 0,5 милиона, пише "Поглединфо".

Турция през май отказа да внася ирански нефт. Освен Сирия, Иран продава нефт и на Китай. Но САЩ все още не са започнали да налагат санкции на Китай, опасявайки се, че те могат да навредят допълнително на търговските отношения между двете страни.

Както отбелязва авторът на статията, отношенията на Русия със САЩ се влошиха и тази обща вражда с Вашингтон сближи Техеран и Москва. Така представителят на ВМС на Иран заяви, че те ще проведат съвместни учения с Русия преди края на тази година в северните райони на Индийския океан и в Оманския залив.