Топ 5 на страните с най-добри заплати за гурбетчии
Ако планирате нова кариера тази година, хубаво е да се насочите към Европа или Близкия изток. Това съветва американският телевизионен канал Си Ен Би Си.
Водещите пет страни в класацията на държавите, най-предпочитани от чуждестранните работници, тази година са извън Северна Америка и Азия според годишния доклад на банка HSBC, цитиран от в. Монитор.
Изследването оценява предпочитанията на чуждестранните работници по поредица показатели като баланс между работа и личен живот, перспективи за добри доходи и кариерно развитие. Регионът на Европа, Близкия изток и Африка излиза напред в годишната класация благодарение на фактори като добри заплати, положителна култура на труда, сигурност на работните места и възможности за реализация. Традиционни дестинации като САЩ, Канада и Хонконг остават в топ 10, а Сингапур отпада от водещите пет.
1. Германия
Номер едно в класацията тази година е Германия, която се изкачва с една позиция спрямо миналогодишната анкета. Вярна на репутацията си, обещаваща висока ефективност, най-голямата европейска икономика е оценявана като център за кариерно развитие - 65 процента от анкетираните 22 318 души я определят като продуктивна дестинация. Това обаче не е за сметка на личния живот и според 70 процента от чуждестранните служители посочват, че откакто са се преместили в Германия балансът между личния и професионалния им живот се е подобрил. Сред другите преимущества на страната са културата на труда, която отстъпва само на тази в Швеция, и сигурността на работните места. Благодарение на силно регулирания трудов пазар почти три четвърти от участниците в допитването отбелязват подобрение по този показател спрямо положението в родината им.
2. Бахрейн
На второ място е Бахрейн, който привлича чужденците със завидни възнаграждения. Впечатляващите 77 процента от чуждестранните работници посочват, че имат по-високи перспективи за добри възнаграждения в Бахрейн, отколкото в родината си, спрямо 62 процента миналата година.
Още по-забележителни обаче са допълнителните бонуси за разходите по преместването, които чуждестранните кадри обикновено получават. Добавките за настаняване (69 процента), за самолетни билети (68 процента) и медицинско обслужване (64 процента) са сред най-често получаваните придобивки.
Освен добри пари животът в Бахрейн предлага много и за кариерното развитие. Отношенията са важни в близкоизточната страна и над половината анкетирани или 59 процента посочват, че научаването да се справят с тях ги е направило по-добри лидери.
3. Великобритания
Великобритания се изкачва с шест позиции в класацията до третото място въпреки Брекзит. Добрите перспективи както за кариерно, така и за лично развитие изстрелват нагоре страната като място с възможност за добър баланс между личен и професионален живот и добри заплати. Мнозинството чуждестранни работници (58 процента) отбелязват също, че културата на труда е по-добра, отколкото в родината им. Великобритания се нарежда сред първите и по образование. Над две пети или 43 процента от чуждестранните служители там имат следдипломна квалификация. Тя е определена и като най-доброто място в света за научаване на нови умения и четвъртото за изкачване в кариерната йерархия, отстъпвайки само на Хонконг, САЩ и Сингапур.
4. Обединени арабски емирства (ОАЕ)
Дом на бизнес центрове като Дубай и Абу Даби, ОАЕ запазват четвъртата си позиция за най-предпочитана дестинация от чуждестранните работници за четвърта поредна година.
С добре затвърдена репутация, страната е известна с финансовите си стимули. Сред анкетираните 95 процента посочват, че получават парично подпомагане като част от пакетите с възнагражденията им, което е най-високото ниво в света. Същевременно според 73 процента кариерните им перспективи са по-добри отколкото у дома. Страната е оценявана високо и заради културата на труда.
5. Швейцария
Трайно привлекателна за служителите от чужбина, Швейцария отчита особено добри резултати във възможностите за кариерно развитие. Близо две трети или 62 процента от участниците в анкетата посочват, че страната им предлага добра среда за професионалното им развитие. Това обаче може да е за сметка на личния им живот, като 63 процента се радват на по-добър баланс между трудов и личен живот отколкото в родните им страни.
Швейцария е привлекателна и с предлаганите възнаграждения - 76 процента от анкетираните оценяват перспективите за доходите си като по-добри, откакто са се преместили там.
Последвайте ни
0 Коментара: