На близо 2 млрд. лв. или около 2% от БВП на страната се оценява онлайн бизнесът у нас. Това съобщи експертът Любомир Чолаков.

"За последната година ръстът на онлайн продажбите у нас е с 15%, докато онлайн търговията в света се увеличава средно с 25 на сто. Очакванията са през следващите пет години е-търговията в България да достигне обем от 12 млрд. лв.", обясни той в гостуването в bloombergtv.

У нас над 40% от пълнолетните граждани пазаруват онлайн поне веднъж месечно. В Западна Европа делът на тези хора е 60 на сто.

"Десетте най-големи онлайн магазина в България формират близо 60% от общите приходи от електронна търговия в страната за миналата година", пресметна Чолаков. 

И допълни, че у нас е оформено ядро от около 1000 души, занимаващи се с разработка, оптимизация и поддръжка на платформите на глобални брандове. Това, което отличава българските от световните платформи, е най-вече мащабът, коментира още той.

Онлайн магазините, които оперират у нас, са над 23 хиляди. Обемът на онлайн търговията в света е близо 840 млрд. долара. 
Потенциал за развитие има, най-вече на пазари като Франция и Германия, допълни експертът.

Големият ръст в световната електронна търговия е съвпаднал с годината на "голямото напускане" на работници по света.

"Всички брандове по света се опитват да привлекат най-много и качествен дигитален талант. В България ние се задъхваме понеже апетитът на нашите световни клиенти расте с 20% - 30% годишно, а е много трудно да успееш да изградиш толкова бързо талант, който да успее да достави всички тези проекти", обясни Чолаков.

"България вече се превръща в своеобразен европейски център на световната е-търговия със своите местни платформи и многото компании, които работят с водещите глобални е-платформи", продължи той. 

"В момента в България има ядро от около хиляда души, които се занимават с разработка, оптимизация и поддръжка на платформи за глобални брандове. В началото на 2021 г., осъзнавайки задаващото се търсене, създадохме общност от иначе конкуренти за кадри, за да създадем необходимите специалисти. Осъзнахме, че ако не направим нещо заедно, ние няма да сме успешни", каза още Любомир Чолаков.