Европейските фондови борси се намират под натиск от продажби за пета поредна сесия на търговия и са на път да отбележат най-солидна седмична загуба от шест месеца насам. Това е резултат от по-лоши от очакваното финансови резултати на „Дойче банк“ за последното тримесечие на 2017 година, съобщава БНР.
Преди старта на петъчната търговия, най-големият немски кредитор отчете нетни загуби за 2,18 млрд. евро през четвъртото тримесечие на миналата година, като в същото време „Дойче Банк“ се оказа на загуба за трета поредна финансова година.
 
Това доведе до агресивни продажби на нейните акции, които спадат с 5,7% и това се отразява негативно на целия европейски банков сектор, като индексът Stoxx 600 banks се понижава с 1,12%. Солидно понижение с 1,23% към 12846 пункта отчита немският фондов индекс DAX, понижавайки се под психологическата бариера от 13000 пункта за пръв път от 3-ти януари насам.
 
Основният фондов индекс на борсата във Франкфурт е на път да приключи търговията с понижение от над 3% в рамките на отминаваща седмица, отбелязвайки по този начин най-слабото си представяне от юни 2017-а година.
 
Общият европейски индекс Stoxx Europе 600 се понижава с 0,97% и е на път да отчете седмичен спад от около 2,8% - най-солидните загуби в рамките на седмица от август 2017-а година.
 
Френският индекс CAC40 се понижава с 1,2%, а британският индекс FTSE100 - с 0,34%, като борсата в Лондон е обагрена в червено за четвърта поредна сесия на търговия и може да приключи търговията със седмична загуба от 2,6% - най-солидно понижение от миналия август насам.
 
Допълнително негативно влияние върху търговията с акции на лондонското сити оказва и спадът с 4,77% на акциите на BT Group, след като и британският телекомуникационен гигант отчете по-слаби от прогнозите финансови резултати през последното тримесечие. Под натиск от продажби се намират и акциите на британските строителни компании след последно проучване на агенция Markit, показващи рязко забавяне на активността в строителни сектор на Обединеното кралство през януари към 4-месечно дъно. Акциите на строителни компании като Barratt Developments и Taylor Wimpey се понижават съответно с 1,3% и с 1,45%.
 
Очертаващата се много слаба седмица не само за европейските, но и за световните фондови борси, е факт с оглед на засилващите се през последните дни инвеститорски притеснения относно агресивните разпродажби на държавни облигации на дълговите пазари в САЩ и Европа, които провокират рязкото повишаване на тяхната доходност.
 
Доходността на 10-годишните дългови книжа на САЩ нараства в петък към 2,80% - най-високо ниво от август 2014-а година, докато доходността на германските дългосрочни облигации достигна най-високо ниво от септември 2015-а година от 0,754%. Ръст към най-високо ниво от май 2016-а година от 1,58% бележи и доходността на 10-годишните британски облигации.
 
Допълнително негативно влияние върху борсите на стария континент оказва и продължаващата слабост на долара спрямо еврото и британската лира. Днес единната европейска валута се търгува малко под 1,2500 долара с поглед към тригодишният връх около 1,2537 нивото от 25-и януари, докато паундът отстъпва слабо към 1,4220 долара, но остава недалеч от неговия 19-месечен връх от януари около 1,4345 нивото.