Сотир Цацаров заяви пред медиите, че е било уместно поне да бъде поканен и да присъства на гласуваната му оставка като председател на КПКОНПИ в парламента вчера, за да може каже и той какво мисли пред депутатите. 

Цацаров участва в обсъждането на бюджета на КПКОНПИ за догодина в антикорупционната комисия в парламента.

"Дебатът вчера беше доста дълъг, неочаквано дълъг дори. Ако трябва да говоря шеговито, в този дебат се чуха приказки от типа на:

"и дойде денят да се споменава името на този, чието име не се споменава в тази зала" и какво ли още не. Ако трябва да кажа сериозно, мисля, че госпожа Митева беше най-точна от правна гледна точка.

Тя каза, че просто е подадена оставката и тази оставка трябва да бъде или приета, или отхвърлена. Тя не се дискутира, тъй като е подадена по съответния ред.



Оставката беше подложена на дискусия не като самата оставка, а като дискусия, която прерасна в 2-часова дискусия. Трябваше да се намери начин да осигурят и моето присъствие в парламентарната зала. 

Не, че толкова ми се иска да вляза в парламентарната зала, а просто когато 2 часа сипеш обвинения и какво ли не, елементарната коректност изисква този, върху когото сипеш обвинения, поне да каже две приказки в отговор на всичко това. Но щом са решили да го направят така и тази политическа заря им необходима, ок, няма никакъв проблем", коментира Цацаров. 

БЛИЦ припомня, че вчера депутатите гласуваха със 197 гласа "за" мандатът на председателя на антикорупционната комисия да бъде прекратен предсрочно. Против и въздаржъли нямаше. Така от 1 март 2022 г. Цацаров няма да е председател на Антикорупционната комисия.

БЛИЦ припомня, че Цацаров подаде оставка на 17 януари, а достъпът му до класифицирана информация беше отнет малко след това.

"В комисията работят добри професионалисти. Незаетите щатове се увеличават с всеки ден, защото хората търсят работа другаде, в това число и в частния бизнес, предвид на насажданата всеки ден несигурност.

Всеки законопроект, който излиза от изпълнителната власт трябва да мине през комисията за корупционни рискове. Законът за държавния бюджет е съгласуван без данни за корупционен риск. В Народното събрание (НС) е внесен законопроект, който съдържа 106 параграфа. Съгласуваният в комисията е със 17 параграфа. Това са 89 несъгласувани разпоредби", каза Цацаров пред комисията. 

Комисията прие бюджета на първо четене с 9 гласа "за" и 6 "против". Нямаше въздържали се. 

"Един от малкото, които че трябва да стане, което да стане. Оставката не се дискутира, защото тя е подадена. Проведе се близо двучасова дискусия. Не, няма да ставам защитен свидетел. Ще ставам прокурор", каза пред журналисти Сотир Цацаров.

"Постоянно в общественото пространство се говори за разделяне на комисията. Преформатирането го разбират като ревизиране на исковете. Няма капацитет за  изготвянето на такъв законопроект. Допускам, че той се пише.

Но, повтарям, професионален капацитет не съществува. Новата агенция за разследване не се възприема толкова еднозначно, колкото се опитват да я представят.

От 1 март аз ще бъда прокурор във ВКП", отсече Цацаров. Според него до настоящия момент от правосъдното министерство в комисията не било постъпило нищо, "дори лист хартия".

"Да твърдиш само "Аз имам сигнали", "Аз мисля", "Аз възнамерявам" - това е политическо говорене. Прокуратурата винаги е имала професионален капацитет. Тя от време оно е имала тази структура.

Тя е подложена на дива критика от човек, който не стана главен прокурор. И който тогава, когато кандидатстваше за главен прокурор не каза и дума за реформа на прокуратурата, че сега толкова иска да я реформира.

Казвам, че всичко това е политическо говорене. Всичко е политика, всичко е политически дим", уточни Цацаров.  

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!