Цените на петрола се възстановяват, след понижението от петък, породено от опасенията около световната икономика
Азиатските акции започнаха седмицата предпазливо, след като по-слабите икономически данни от Китай и Европа бяха поредното доказателство за охлаждането на световния икономически растеж и подсилиха безпокойството относно все по-големия ефект от международния търговски конфликт.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.1%, индексите в Китай и Хонконг оглавиха спада. Китайският CSI 300 падна с 0.9%.
Други пазари показаха издръжливост. Японският Nikkei нараства с 0.5%, докато фючърсите на щатските индекси добавиха 0.2%. Тайванският основен индекс се повиши с 0.3%.
На Уолстрийт в петък S&P 500 изгуби 1.91%, до 2 599.95 пункта, затваряйки на най-ниското си ниво от 2 април.
Индексът пада с 11.3% от рекордно високото си ниво на затваряне на 20 септември – най-лошото му представяне, откакто падна с над 14% в периода май 2015 – януари 2016 г.
Най-големият губещ бе Johnson & Johnson, чиито акции поевтиняха с 10%, отчитайки най-големия си спад в цената от 2002 г., след като Reuters информира, че компанията е знаела, че в бебешката й пудра е имало съдържание на азбест, който е канцероген.
Индексът на икономическата активност на IHS Markit за Европа падна до 51.3 пункта, което бе най-ниското му ниво от ноември 2014 г., след като през миналия месец бе на 52.7 пункта. Това бе доста под дори най-песимистичната прогноза в проучването на Reuters, в което средните очаквания бяха за лек ръст до 52.8 пункта.
Тази новина дойде, след като Китай бе обявила редица по-слаби от очакваните данни. Продажбите на дребно в страната отчитат най-слабия си темп на растеж от 2003 г., докато промишленото производство нараства с най-малко поне от три години насам.
На валутния пазар доларът запазва позициите си, след като в петък докосна 19-месечен връх спрямо кошница от шест други основни валути.
Продажбите на дребно в САЩ, с изключение на автомобилите, бензина, строителните материали и хранителните услуги, нарастват с 0.9% през миналия месец, след като данните за ръста през октомври бяха ревизирани нагоре до 0.7%.
На фона на всичко това се очаква почти сигурно Федералният резерв да вдигне лихвите на двудневната си среща, която започва във вторник. Това пък допълнително ще засили привлекателността на долара.
В същото време мнозина пазарни играчи очакват Фед да занижи прогнозите си за бъдещите вдигания на лихвите.
Еврото се разменяше срещу 1.1307 долара, след като падна до 1.1270 в петък, което бе най-ниското ниво от 28 ноември насам.
Британският паунд се движеше близо до 20-месечното си дъно, докоснато през миналата седмица, вследствие на нарасналите опасения, че Великобритания върви към хаотично излизане от ЕС.
Паундът се търгуваше на ниво от 1.2580 спрямо долара, около цент над достигнатото в сряда дъно от 1.2477 долара.
Йената остава почти без промяна на ниво от 113.48 спрямо долара.
Най-голям ръст записа мексиканското песо, след като новото правителство в страната не поднесе изненади в първия си бюджет, придържайки се към направените по-рано финансови обещания.
Песото поскъпна с 0.8%, до 20.094 спрямо долара, доближавайки се до ключовата съпротива при нивото 20.
Цените на петрола се възстановяват, след понижението от петък, породено от опасенията около световната икономика.
Цената на щатския лек суров остава без промяна на ниво от 51.22 долара за барел, след понижение от 2.7% миналата седмица.
Последвайте ни
0 Коментара: