Горещо лято за жилищното кредитиране и недвижимите имоти очакват брокерите от агенциите за имоти.

Цените на жилищата са с рекорден ръст  - цели 16%, според данните, които отчита НСИ за първото тримесечие на годината спрямо същия период на миналата.

Въпреки по-високите цени, ръст с близо 9 на сто има и при сделките. Средният ръст за страната е 10%, като Пловдив остава сред лидерите на динамичния жилищен пазар, наред със София и морските градове Варна и Бургас. Исторически ниските лихви по кредитите също улесняват покупката на имоти в момента, съобщават брокери.

„Обемите от сделки - по данни на Aгенцията по вписванията - и за първото, и за второто тримесечие се увеличават спрямо миналата година. До момента 2024 г. се оформя като по-добра от миналата", казва по този повод Полина Стойкова, изпълнителен директор на BULGARIAN PROPERTIES.

Въпреки ускорението експертите обясняват, че все още не е достигнат върхът, след който да има забавяне на сделките. В същото време банковата система остава стабилна.

„Ние очаквахме този ръст да се забави, но има съответните фактори, които движат пазара нагоре, съответно и цените. Те са: налично жилищно кредитиране, много добри лихвени нива и ограничено предлагане на имоти, каквото има от 2-3 години насам. Просто няма достатъчно предлагане за наличното търсене. Растежът на цените остава траен", твърди пред БНТ Полина Стойкова. 

Припомняме, че  за месец май т.г. обемът на ипотечните заеми в банковата система достига невижданите в стопанската история 21.8 млрд. лв. Това е резултат от ускорената кредитна активност и все по-скъпите имоти на пазара в България. Експерти подчертават, че годишният растеж на ипотечните заеми в България се ускори до 24.4% през май, което е най-високият ръст от кредитната експанзия от 2008-2009 г. насам, когато бяха отчетени последните рекорди в ипотечното кредитиране у нас.