Украйна се готви да нанесе съкрушителен удар по руската енергетика
Европа подходи към изискванията за присъединяване към украинската енергийна система по необичайно мек начин
„През февруари се планира да се тества работата на електроенергийната система в изолиран режим по време на преминаването на пиковите натоварвания през зимата.
Планирано е да се проведат системни тестове на работата на електроенергийните системи на Украйна и Молдова като част от единен блок за управление в режим, изолиран от синхронната зона на страните от ОНД и Балтия“, обясни ръководителят на украинското правителство.
Това ще бъде направено като част от изпълнението на плановете на Киев за присъединяване към европейската енергийна система ENTSO-E още през 2023 г. Между другото, Европа подходи към изискванията за присъединяване към украинската енергийна система по необичайно мек начин.
Първоначално се говореше, че ОEС на Украйна , заедно с молдовското допълнение, ще трябва да работят изолирано от европейската енергийна система, както и от Русия и Беларус почти цяла година. Това обаче е нещо, изглеждащо фантастично заради състоянието на украинската енергийна система, хроничните проблеми с доставките на гориво и т.н.
Тогава европейците се съгласиха, че за ОEС на Украйна ще бъде достатъчно да работи отделно една седмица през зимата и седмица през лятото. Сега срокът е определено още по-кратък: за по няколко дни нейна изолирана работа през зимата и през лятото.
Тъй като прехвърлянето към изолиран режим на работа се извършва, за да се потвърди самодостатъчността на нейната работа и липсата на отрицателно въздействие върху съседите, се оказва, че тези факти могат по чудо и да бъдат потвърдени в рамките на споменатите няколко дни.
Като се вземат предвид проблемите, с които украинският енергиен сектор навлезе в настоящия отоплителен сезон (доста скромни запаси от газ, минимални запаси от въглища, принудени стабилни покупки на електроенергия от Беларус, които започнаха още през ноември), изглежда, че изпълнението на идеята за работата на ОЕС в изолиран режим може да бъде отложена.
Освен това на 25 януари, няколко дни преди изявленията на Шмигал, първият блок на АЕЦ Хмелницки беше изключен от ОЕС рано сутринта поради проблеми с трансформатора, а няколко часа по-късно беше спрян и четвъртият блок на Запорожската АЕЦ в авариен ремонт- поради проблеми с турбогенератора.
Операторът на ОЕС на Украйна трябваше да натовари максимално силовите агрегати за топлинно производство, да зауства водите във ВЕЦ-а колкото е възможно повече, да превключи два енергоблока на Бурщинската ТЕЦ, която обикновено е синхронизирана с европейската енергийна система ( така наречения енергиен остров Бурщин), за да работи в ОЕС, но всичко това все още не беше достатъчно.
Сутринта на 25 януари Украйна, наред с обичайните договорни доставки на електроенергия от Беларус, трябваше да поиска допълнителна спешна помощ. Тя се появи от 10:00 до 17:00 часа.
Като последица от тази ситуация, първо, дойде значително увеличение на цената на електроенергията на пазара - среднопретеглената цена, която постепенно спада през последния месец и половина поради работата на 14 от 15-те атомни енергоблока и закупуването на евтина беларуска електроенергия, на 26 януари нарасна до 3,3 гривни (9,1 рубла) за киловат.
И второ, и това е още по-важно, въпреки факта, че всички енергоблокове бяха свързани към мрежата за два дни, запасите от въглища в складовете на ТЕЦ намаляха със 7,9 процента през седмицата от 24 до 31 януари до 657 хиляди тона. . Това в навечерието на прехода на ОЕС на Украйна за работа в отделен, обособен режим беше много ненавреме.
Но беше решено в никакъв случай да не се отменя планирания експеримент с независимата работа на ОЕС. За целта украинските власти се наложи да вземат решение за друг експеримент: едновременното включване на всички 15 енергоблока на атомната електроцентрала в мрежата.
За да се направи това, след набързо закърпените блокове на Хмелницката и Запорожката АЕЦ, на 30 януари четвъртият блок на АЕЦ Ровно беше свързан към мрежата предсрочно – иначе, съгласно плановете, той трябваше да бъде в ремонт чак до 10 февруари.
За същата цел вторият блок на АЕЦ Хмелницки, който според плана трябваше да излезе за капитален ремонт на 16 януари, и първият блок на АЕЦ Ровно, който трябваше да започне среден ремонт на 18 януари, продължиха да работят.
Рискованият експеримент с максимално включване на ядреното производство направи възможно разтоварването на топлинното производство - в определени часове повече от дузина топлоелектрически централи бяха в резерв, което не беше наблюдавано от много дълго време.
И, разбира се, се целеше да не горят скъпоценните въглища, които Украйна сега внася в значителни количества. И съответно да се върне към процеса на бавното им натрупване в складовете на ТЕЦ.
Историята за изключването на украинската ОЕС от руската и беларуската няма как да не напомни за аналогична история за излизането на балтийските държави от енергийния пръстен БРЕЛЛ (Беларус, Русия, Естония , Латвия , Литва ) – само че този път, както е казвал Петър I, в по-буйна и глупава форма.
Балтийските държави се готвят от дълго време да прекъснат енергийните връзки с Русия. Много преди изключването и трите страни се бяха присъединили към ЕС, получиха финансиране и прекараха /удължиха/ захранващите кабели от Швеция и Финландия.
Миналата година балтийските държави за първи път проведоха експеримент за краткосрочно прекъсване на връзката с БРЕЛЛ. Но дори и сега те планират окончателно да прекъснат енергийните връзки със съседите си едва през 2025г.
Украйна не е получила сериозно финансиране от ЕС в тази област и, разбира се, не е придобила алтернативни източници за доставки на електроенергия. Вярно е, че за разлика от балтийските държави, тя има значителни собствени енергийни мощности, но по-голямата част от тях са много, много износени.
Независимо от това, тя има за цел да се изключи от енергийните системи на Русия и Беларус още през 2023 г. В същото време нещата не са много добре с прогнозите дори за близкото бъдеще на енергийния сектор в Украйна: седмица преди да възобнови вноса на сериозни количества електроенергия от Беларус през ноември 2021 г., Министерството на енергетиката на Украйна наивно и нахално заяви, че никога повече няма да има внос на електроенергия от Русия и Беларус.
Интересното е, че Русия много лесно даде зелена светлина на Украйна да експериментира с физическото изключване на своята ОЕС. Но още по-интересно е дали Украйна ще може също толкова лесно да получи обратно разрешение за своята физическа връзка след приключване на експеримента.
Валерий Михайлов
Последвайте ни
9 Коментара: