Върховният административен съд (ВАС) отряза мераците на противните на временното запечатване на търговски обекти от инспектори на НАП, съобщиха от приходната агенция, цитирани от "Монитор".

Така на практиката няма да могат да се подават повече жалби срещу предварителното изпълнение на мярката.
Решението на магистратите е по повод частна жалба на началник-отдел „Оперативни дейности“ на НАП в Пловдив срещу определение на административния съд в същия град, с което е отменено разпореждане за предварително изпълнение на запечатване на заведение за обществено хранене, намиращо се на автомагистрала „Тракия“, в територията на община Пазарджик.
 
Мярката е била разпоредена от пловдивските данъчни, защото в обекта не винаги издавали фискални бонове и при последвалата проверка е била установена разлика от над 1000 лв. между наличността в касата и издадените бележки. Кръчмарите са паднали в капана на данъчните, след като не са регистрирали и издали касов бон за покупка на стойност 34 лв.

Според висшите магистрати пловдивските съдии неправилно са посочили, че в случая не са налице особено важни държавни интереси и са се позовали на предположения, неподкрепени от конкретни факти. ВАС определя предприетата мярка срещу въпросния търговец за правилна, защото от закъснението на изпълнението й ще последват трудно поправими вреди за бюджета.

От началото на годината приходната агенция е приложила мярката със запечатване на обекта за нарушения на 2000 търговци. От НАП отчитат още, че в резултат на тези действия и засилените проверки излезлите на светло обороти на търговците са се увеличили с 10 на сто. Само от проверките по морето през юни в началото на активния сезон на места по крайбрежието бе отчетен ръст на оборотите от 21% в Обзор до 75% - в Приморско.
Най-често данъчните правят проверки след анализ на данните от дистанционната връзка на всеки касов апарат със сървърите на НАП. По този начин се откриват рискови търговци, чиито продажби значително се различават от обичайните.