Важна промяна: Скоро няма да можем да продаваме имота си, ако...
За целта вече ще е необходим технически паспорт, промените влизат от 2022 година
Продажбата и отдаването под наем на имоти ще може да се осъществява само след представяне на технически паспорт за съответното жилище от 2022 година.
Това условие е залегнало в Национална стратегия за енергийна ефективност, публикувана за обществено обсъждане, пише Труд бг.
С технически паспорт разполагат жилищата и помещения, на които е направено енергийно обследване и определен класа на имота. Така тези, които са санирани и е постигната висока енергийна ефективност, ще разполагат с по-висок клас.
В стратегията е предвидено до 2050 г. да бъдат обновени 60% от жилищния фонд в страната и близо 17% от нежилищния. Това ще доведе до спестяване на 7329 GWh енергия годишно.
С предложението на практика техническия паспорт става като нотариален акт за жилището, тъй като собственикът няма да може да го продава, ако не разполага с такъв сертификат, уточнява Монитор бг.
По този начин ще се повиши ангажираността на собствениците на сгради чрез стимули и санкции за изготвянето на технически паспорти на сградите.
В стратегията е предвидено до 2050 г. да бъдат обновени 60% от жилищния фонд в страната и близо 17% от нежилищния. Това ще доведе до спестяване на 7329 GWh енергия годишно.
Също така се предвижда разработване на пакетни решения, които са лесно приложими в сходни типове сгради. Идеята е да се изготвят проекти със задължителни мерки за обновяване например на панелни блокове, които са еднотипни в повечето райони.
В стратегията е записано още, че ще бъде намалено безвъзмездното финансиране на проекти за обновяване в многофамилните жилищни сгради.
Освен това се предвижда осигуряване на възможности за нисколихвени или безлихвени кредити за собствениците на жилища при запазване на 100% грантов компонент в рамките на целеви социални политики.
В проекта е записано още, че мерките за повишаване на енрегийната ефективност на имотите ще се включва подмяна на врати, както и монтиране на сенници на прозорците. До сега в програмите за саниране, вратите и сенниците не бяха включени.
От анализа на жилищния фонд, който е представен в стратегията става ясно, че основният разход на енергия в имотите е разходът за отопление, който почти 80%.
Прегледът на потреблението на енергия по енергоносители показва, че потреблението е небалансирано, със съществен дял на неекологични/евтини енергоносители.
Топлинната енергия от централно топлоснабдяване представлява само 18%от общото потребление на енергия, електрическата енергия е 45%, а делът на твърдите горива е 36%.
Последвайте ни
3 Коментара: