Великобритания предупреди европейските преговарящи, че финансовите фирми от ЕС ще се изправят пред сериозни препятствия при тяхната дейност в страната след Брекзит, ако на Лондонското сити не бъде позволено да продължи да оперира на европейските финансови пазари, както го прави понастоящем, съобщава „Гардиън“.
 
Oколо 7000 европейски инвестиционни фондове могат да бъдат засегнати сериозно от регулаторните органи на Острова, цитирайки част от презентация, която британските власти са направили пред европейските преговарящи по време на поредния кръг от преговори с ЕС, проведен през миналата седмица.
 
Британското министерство, отговарящо за процеса на излизане от Европейския съюз, е отказало да коментира информацията на изданието.
 
През миналата седмица главният преговарящ на ЕС Мишел Барние заяви, че се е съгласил с министър Доминик Рааб, отговарящ за Брекзит, че бъдещият достъп до финансовия пазар ще бъде управляван от самостоятелни решения и от двете страни, но остават въпросите за това как ще работят подобни взаимоотношения.
 
Мнозина финансови институции се надяваха, че ще има т.нар. "взаимно признаване" по отношение на финансовия сектор, според което Великобритания и ЕС ще приемат взаимно техните правила в замяна на широк двупосочен достъп до техните пазари като най-добър начин за защита на финансовите договори и дейности на стойност трилиони евро след излизането на Обединеното кралство от съюза на 29-и март догодина.
 
Вместо това обаче, британският премиер Тереза ​​Май предпочете да изгражда бъдещите търговски връзки посредством правен механизъм, известен като "еквивалентност", съгласно който ЕС смята, че финансовите и регулаторни правила на дадена страна са толкова стабилни, колкото и нейните собствени.
 
Критици на този подход заявиха, че подобен режим би изложил британските форми на риск от внезапна загуба на техния достъп до пазара на ЕС, а изпълнителният директор на банката Barclays посочи преди Ройтерс, че правителството трябва да действа бързо, за да преговаря за "разширена еквивалентност".