От следващата година минималната работна заплата на учителите се увеличава на 1260 лева. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред журналисти.

Той обясни, че средната възраст на учителите се понижава всяка година с половин година заради пенсионирането на педагогическите специалисти.

Намалява средната възраст на учителите в България и през тази учебна година очаквам тя да е 48,5 години или 49 години, но още не сме обобщили данните за годината, съобщи още Вълчев. Той каза, че има малко незаети места за учители, но се минава през най-трудния период от десет години, през който средно на година се пенсионират малко над 4 процента от работещите в образованието.

При нормална възрастова структура трябва да се пенсионират по 2,5% от работещите в образованието. В резултат на това голямо пенсиониране падна средната възраст на учителите, която беше достигнала през 2015 г. максимум от 52 години, обясни министър Вълчев.

Той коментира, че в училищното образование има много добър социален диалог и добър Колективен трудов договор /КТД/. Министър Вълчев благодари на социалните партньори и на работодателските организации в училищното образование за отговорното отношение при обсъждането на КТД и за увеличението на възнагражденията.

"Последните три пъти винаги вземахме решение за максимално увеличение на минималните заплати, които имат сигнално значение към младите преподаватели и запазихме дела на допълнителните трудови възнаграждения", каза образователният министър.

Той съобщи, че сега от МОН водят този разговор с висшите училища, защото при тях са се увеличили допълнителните възнаграждения, но са изостанали с основните възнаграждения. "Ще разговаряме с университетите да намалят някои от допълнителните възнаграждения и процента за прослужено време, но да се увеличат максимално минималните заплати, за да се привлекат достатъчно млади хора в следващите години в училищното и във висшето образование", обясни министър Вълчев.