Турският външен министър Мевлют Чавушоглу избра българския град Шумен за традиционния мюсюлмански ифтар.

В интервю за БНТ той коментира двустранните отношения с България и ситуацията в Украйна. 

- Уважаеми господин министър, добре дошли в България. Защо избрахте точно Шумен за това посещение и този Ифтар?

- Знаете, че Шумен се намира в Лудогорието. Това място, което се слави със своите борци. Тук живеят и много наши сънародници и по-специално, защото никога досега не бях идвал тук, а имах голямо желание да посетя Шумен. Бил съм във Варна, докато бях председател на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Бил съм и в Балчик, но не и в тази част на страната. Затова избрахме специално това място.

- Знаете, днес беше важен ден за България, защото се проведе първото заседание на 49-ото Народно събрание. Какво ще донесе това на двустранните отношения?

- Най-напред бих желал да отбележа огромната помощ, която получихме от България след земетресението в Турция. Най-напред изказвам огромни благодарности на президента Румен Радев. България беше първата държава в Европа, която изпрати спасителни екипи и помощ в нашата страна. От друга страна, от тук бяха изпратени огромен брой палатки и продукти от първа необходимост за пострадалите.

България беше и първата държава в Европа, която свали на половина своите знамена в памет на жертвите. България и Турция имат отлични отношения - ние сме съседи и съюзници и развиваме сътрудничество на всяко едно ниво. Имаме общи позиции и сме солидарни по различни теми като миграцията. Ние също бяхме близо до България, например по време на COVID пандемията.

Знаете също така, преживяваме енергийна криза заради войната в Украйна и подписването на споразумението между "Булгаргаз" и "Ботаж" беше израз на нашето приятелство. Така в този труден момент, увеличавайки капацитета на природния газ, който идва от Азербайджан, искаме да помогнем на България и другите приятелски държави. От друга страна, в Турция имаме и 5 терминала за втечнен газ. Нашето приятелство с България не зависи от това кой е на власт.

За нас най-важното е в България да бъде създадено стабилно правителство. Ние не бихме се намесили във вътрешните работи на страната, но през последните 2 години 5 пъти бяха проведени избори. Създаването на стабилно правителство ще бъде добре за целия регион.

Знаете, че и на Балканите има противоречия. Всички сме потърпевши от последствията, които донесе войната. И не само ние, а целият свят. Затова и с откриването на Народното събрание пожелаваме успех на всички политически партии по отношение на съставянето на правителство".

- Преди седмица на посещение в Турция беше външният министър на Русия Сергей Лавров. Тогава Вие отново заговорихте за постигане на справедлив мир. Какво разбирате под справедливост?

- Казваме го всеки път. Не го казахме за първи при посещението на Сергей Лавров в Турция. Когато говорим за справедлив мир, смятаме, че той трябва да бъде справедлив и за Украйна, защото както останалите държави, така и Турция подкрепя запазването на териториалната цялост и границите на Украйна. Разбира се, мина повече от година от началото на войната.

За съжаление конфликтът продължава и се задълбочава. В месеците пред нас и двете страни се подготвят за още по-големи нападения. Това също буди тревога в нас. Затова смятаме, че час по-скоро, сядайки на масата за преговори и чрез дипломация, трябва да бъде постигнат справедлив мир, който и двете страни биха приели".

- НАТО се разраства. Турция ратифицира приемането на Финландия, но не така стои въпросът с Швеция. Как виждате бъдещето на Алианса в този контекст?

- НАТО се разширява, а Турция винаги е подкрепяла "политиката на отворените врати", но все пак НАТО е и алианс за сигурност и носи отговорност за сигурността на всички членове на съюза. Затова и на срещата в Мадрид беше препотвърдено, че една от двете най-големи заплахи е терорът.

В този ред на мисли мога да кажа, че Турция и Швеция са свързани от историческо приятелство, но за съжаление в Швеция продължават да съществуват терористични организации - привличат хора, включително събират пари за финансиране на тероризма. Продължава и терористичната пропаганда. Бихме разгледали кандидатурата им след като изпълнят изискванията от Мадрид. Без значение от приетите закони и заявените позиции, искаме да видим тяхното приложение".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук