Влизането на 9 или 10 партии в парламента дава повече възможност за съставяне на правителство, отколкото за поредна мъртва хватка между ГЕРБ и ПП-ДБ. Това каза в интервю за "Стандарт" ПР експертът Диана Дамянова. 

"При много ниската избирателна активност, която се очертава, ще влязат повече партии. И те биха могли на базата на програмни послания да направят правителство", добави тя. 

"В ситуация на ниска избирателна активност контролираният вот играе много съществена роля. Защото ако приемем, че 100 000 – 200 000 души продават гласовете си при четири милионна активност е едно, а при два милиона е съвсем друго.

Само че така нар. купен вот, дето се дава на ромите под формата на 100 – 150 лв., е изключително малък. Голямата манипулация става с едни корпоративни и други неформални мрежи, които не могат да бъдат преследвани", подчерта експертката. 

Ето какво още каза Диана Димитрова пред "Стандарт": 

- Г-жо Дамянова, какви са вариантите за съставяне на кабинет след поредните предсрочни парламентарни избори на 27 октомври?

- Честно казано, моята надежда не се състои в това да се разберат Делян Добрев и Асен Василев. Защото и в тв диспута между тях се видя, че те имат морални, икономически и политически разминавания. Отговорът на Василев на въпроса защо е дупката в бюджета: „Трябва да имаш и сърце“ е митологема от китайския комунизъм.

Видно е че там разривът е грандиозен. Вече не става дума кой да е външен или вътрешен министър, а за пропаст по икономика и политика. 

При много ниската избирателна активност, която се очертава, ще влязат повече партии. И те биха могли на базата на програмни послания да направят правителство. 

- Кабинет с колко партии може да има страната ни след вота?

- Влизането на 9 или 10 партии в парламента дава повече възможност за съставяне на правителство, отколкото за поредна мъртва хватка между ГЕРБ и ПП – ДБ.

- А защо до момента партиите водят вяла кампания?

- Ще дам пример. Двама души са женени от 6 години. Той непрекъснато пие и я бие. Логично тя го напуска, но след време той се заклева че повече така няма да прави и тя се връща. Но нейното доверие намалява все повече и повече. Такива са отношенията между българската политическа класа и нейния електорат.

Хората вече не им вярват и аз виждам че те не се напъват. Дори за първи път от години насам в България има свободни позиции на билбордове. Освен това не може на всеки три месеца ти да имаш нова политическа кампания.

И  понеже сега няма ляво, няма дясно и всичко е прекрасно, няма и публична агитация. Кампания се прави когато имаш да съобщиш нещо на народа. Такава кампания направих аз през 2021 г., когато съобщих кристално ясни 7 послания на ПП. Сега какво да съобщят партиите?
 
- Простете, но голяма част от избирателите трудно се ориентираме в политиката на ПП.

- Тя първоначално беше дясна, после като влязоха в управлението се оказа лява. По принцип обаче не е по силите на рекламисти, на политици, да правят толкова често кампании. Единственото, с което можем да заведем масово хората до урните, е да подадем щипка магия.

Само че кой да излезе и да е магьосникът? Така, че ще си бъдем с ниска избирателна активност. А ако пак не направят правителство ще дойде Горския и ще ги изгони всичките, както навремето дойде Симеон. 

- Големият скандал в настоящата кампания е хванатият с подкуп от партията на Доган Джейхан Ибрямов, свалянето на имунитетите му като народен представител и кандидат за депутат и неговия арест. Какъв е коментарът Ви по случая?

- Силно вероятно е проследяването и ареста да се окажат незаконни от гледна точка на това, че тези хора са облечени с по два имунитета. Те стават неразкриваеми и това е кошмар. 

Значи, ако Вие днес имате сведения, че български депутат ще отиде и ще заколи жена си довечера в 21 ч., преди това трябва да влезете в Народното събрание и да поискате имунитета му. Това е ситуацията в България. Тези хора са ненаказуеми и се държат като такива. Така че, както се казва: има си крушка опашка.

Един човек е взел парите и е арестуван. Но въпросът е защо защитаваме тези хора. Твърди се, че Ибрямов не може да бъде разследван, не може към него да бъдат прилагани никакви СРС-та. Тук е скандалът. Това е абсолютно безогледно – имунитет срещу криминални престъпления! 

- А как на този фон Ви изглежда поведението на Ахмед Доган, когото до този момент смятахме за пазител на етническия мир?

- Признавам неговия принос за България независимо от упреците, че той е действал под комунистическа диригентска палка. Но това, което в момента виждаме, не е Доган в неговия блясък. Това е групата около него, която действа по формулата на ДПС през последните 30 години.

Това са обръчите от фирми. Но самият Доган, когото пренасят до стълбите на Партийния дом, някак си не е големият лидер, който в момента се явява на избори. То си личи, че там няма естествен водач. 

- И към друг поддръжник на Доган - бившия кмет на Кърджали Хасан Азис, има ограничителни мерки. Забранено му е да напуска страната.

- Дайте да не се лъжем. Има концентрация към престъпленията на тези хора, които не бяха забелязани много години преди това. Значи някой се събужда и ги вижда. 

Защо Хасан Азис не е разследван за парите, които е раздавал приоритетно и без обществени поръчки? Хората искат справедливост и това става когато виновниците бъдат наказани сравнително навреме.
 
- Купуването на гласове как мислите, че ще бъде предотвратено?

- В ситуация на ниска избирателна активност контролираният вот играе много съществена роля. Защото ако приемем, че 100 000 – 200 000 души продават гласовете си при четири милионна активност е едно, а при два милиона е съвсем друго.

Само че така нар. купен вот, дето се дава на ромите под формата на 100 – 150 лв., е изключително малък. Голямата манипулация става с едни корпоративни и други неформални мрежи, които не могат да бъдат преследвани. 

- Какво представляват корпоративните мрежи?

- В България, особено в малките населени места, най-големият работодател е общината. Тя може силно да влияе на хората. По места има и бизнес, а той често се храни с поръчки от общината. Неговите работници също представляват една от тези вериги на влияние. Те не могат да бъдат преследвани, както е при тетрадките с имената при ромите. 

- Стана дума за първия тв диспут - по финансовата политика, който се проведе в БТВ. Делян Добрев от ГЕРБ и Асен Василев от ПП влязоха в грозни спорове. Как, при това положение, тези две политически формации ще разговарят за евентуално бъдещо правителство?

- Не знам. Аз обаче видях, че Асен Василев с радост би направил правителство с БСП. Техните възгледи по темата напълно съвпадат.
 
- Социалния вектор ли имате предвид?

- В политиката на управление на Асен Василев има само това. Когато обаче имаш разходи, ти трябва да кажеш откъде идват приходите. И точно това е въпросът, по който финансовото министерство на Асен Василев мълчи. Приходите по негово време дойдоха от държавните предприятия. Те си отчетоха печалбите и това ги обезкърви.

Бизнесът реинвестира, за да се развива. Не е социална политика обаче изсмукването на печалбите на държавните фирми, за да може да се изплатят пенсиите. Това е раздаване на неспечелени пари. По времето на Василев беше задействана и приходната агенция, която събра стари вземания.

- Как Ви се струва предложението на част от политиците премиерът в бъдещото редовно правителство да е равноотдалечен от партиите? Дори и името на Иван Костов се завъртя в медиите.

- Тази формула беше измислена в няколко държави в резултат на тежки кризи, най вече след ударите от Ковид.
Такъв беше случаят в Италия, където след управлението на независимия премиер това е страната с най-дясното управление в Европа.

Проблемът е дали наистина сме в криза, която може да разреши един независим човек.

Дали той ще бъде оставен да е независим? Защото от ПП-ДБ предлагат независим, който да припознае тяхната програма. Значи става зависим от тях. А в откритата си част тя е драматично лява – това е програма на социалните разходи. Ако кандидатът за премиер  приеме тази програма, той ще е напълно неприемлив за онези, които са вдясно. 

Другият вариант е да се приеме програмен меморандум и на неговата база да се намери човекът, който трябва да има доверието на политиците.
 
- Очаквате ли да има крайно десен наказателен вот на 27 октомври?

- Не, защото в България няма дясна формация. Очаквам в резултат на всички тези баталии, които се разиграват в политиката, да се роди консервативна партия. Тя вероятно никога няма да стане управляваща, но ще слага ред в крайностите.