Доц. Мирослава Радева е магистър по социология на Софийския университет. Специализира в Университета Париж VII и Калифорнийския университет в Бъркли, САЩ. Доктор по социология в Института по социология към БАН. Преподава в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. От 1991 г. ръководи Института за социални изследвания и маркетинг „МБМД“, пише marica.bg
- Коя е изненадата на тези избори? 
- Няма голяма изненада. Трябва да подчертаем обаче един много важен факт - за първи път имаме политическа сила, която за четвърти пореден път печели парламентарни избори. Това е прецедент в най-новата българска история. Тоест, ако имаме партия на прехода, ако още го наричаме такъв, която показва изключителна стабилност, това е партия ГЕРБ. Причините за това са две: от една страна, те много добре се позиционираха в център-дясното пространство, което е най-масово поддържаното от българския избирател през последните 27 години. В този период той промени нагласата си от център-ляво към център-дясно, промени се ориентацията на страната в посока ЕС, европейски ценности, пазарна икономика.

Второ, благодарение на работата на Цветан Цветанов със структурите, с присъствието им във властта, партия ГЕРБ пусна корени, по-дълбоки, от тези на БСП. По някакъв начин за 27-годишния преход това е първата партия в център- дясно, която изключително добре се вкорени в традиционната нагласа на българина да подкрепя устойчиви политически феномени.  

Това е и голям личен успех на Бойко Борисов, който влезе в тези избори след загуба на президентските и поискан вот на доверие от избирателя. Нещо, което се случва рядко. Въпреки обвиненията, че е хвърлил страната в криза, хората отново го припознаха като най-стабилния политически субект. За това обаче допринесоха и грешките на Корнелия Нинова, която заложи в кампанията на различна геостратегическа ориентация - както с криволиченията на  Румен Радев в посока премахване на санкции, така и с избора на някои водачи на листи. Например колегата от Пловдивския университет проф. Иво Христов, който откровено е говорил, че ориентацията на България към ЕС е грешна посока, че мястото ни е във връзка с Русия.  

Българите обаче отхвърлиха този избор. Много ясно България за пореден път заяви, че е част от европейското семейство и ценности.  

Поискай промяната, призова Корнелия Нинова. Хората обаче не  поискаха тази промяна, казаха: не вярваме, че ти ще донесеш промяната, която ние искаме.      

Да, БСП  очакваха победа, а Нинова -  да е следващият премиер. Спънаха я фундаментални грешки в кампанията, най-вече в геополитически план, което уплаши много хора. Те  със скърцане на зъби подкрепиха ГЕРБ, за да имат силна съпротива срещу идването на БСП на власт. Голяма грешка беше и негативното изказване за демокрацията и демократичните процеси.

Колкото и да критикуват част от ефектите, хората искат да живеят в демократичен режим, не искат да се върнат в тоталитарното общество. Искат да останат в демократична държава, ориентирана проевропейски. А Нинова не даде ясна заявка къде ще води страната. Така  нейният ентусиазъм и воля за победа още повече изплашиха избирателите с неяснотата къде ще ни заведе.   

- Защо избирателят охлади амбициите за голям успех на Патриотите? 
- Това е друг здравословен ефект на тези избори. Патриотите не получиха онази голяма подкрепа, която целяха с  непремерените си противозаконни акции по границите, с намесата в случаите с бежанци в Елин Пелин... Получиха обратен ефект. Ако не бяха правили ексцесиите по границите, вероятно щяха да получат по-добър резултат. 

Българите за пореден път обявиха ясно: ние сме гостоприемни и добри, човеколюбиви  хора, фашисткият подход не ни се нрави! Срещу него сме били и по време на Втората световна война, когато сме спасили българските евреи, не ни се нрави и днес, когато някой се опитва да атакува хора, изпаднали в беда, или възрастни хора, които са в правото си да дойдат да гласуват в България. Радващо е, че екстремизмът и агресията не получиха онази подкрепа, която очакваха. Слава богу, българинът им показа червен картон, оказа се  разсъдлив избирател,  който направи умерен избор, който не задава генерална промяна. И каза на Патриотите: вашата агресия няма да мине!  Не искаме да сме държава от фашистки тип! Искаме хората да се чувстват свободни, защитени! Смятам, че това е един от най-добрите резултати и ефекти на тия избори.            

- Каква е оценката за новия политически играч - феномена Марешки? 
- Бизнесменът, нагазил в политиката, очакваше да получи едва ли не феноменална подкрепа. Хората обаче го поставиха на мястото, на което беше Бареков. Винаги има такива екзотични, полумаркетингови герои, които не предлагат много ясна визия и са отхвърлени от повечето хора. 

- Позитивен резултат ли е плесникът, който получиха десните? 
- Безспорно. Десните стигнаха до абсурд - останаха извън борда, а имаха шанс, обединени, да са трета сила. Въпреки че е големият победител в тези избори, Борисов има натрупани негативи от престоя си във властта и  спечели благодарение на помощта и на Нинова, и на разпокъсаните десни. 

Беше лош ход да поведе Реформаторите човек като Петър Москов, чийто  апломб за блестящо здравеопазване се оказа спукан балон. Неудачна и несимпатична фигура е и Божидар Лукарски. Стигна се до това, че партиите им не успяха да стигнат  4-процентовата бариера. Защо не се разбраха Радан Кънев, лидер на Нова Република,  и Христо Иванов, лидер на „Да България”, също никой не разбра. 

Изводът е, че тези хора, които очевидно не могат да се разберат помежду си, не могат да водят десницата в правилна посока. Трябва да изчистят терена, а десницата да намери новите си лица, които да обединят десните избиратели извън център-дясното на ГЕРБ. Тези избиратели  съществуват.  Шестте пункта разлика в полза на ГЕРБ дойде и от разочарованите десни, които поради липса на друго дясно, което със сигурност ще влезе в парламента, решиха да подкрепят Бойко, за да имат оръжие срещу Корнелия.   

- Как се представи ДПС? 
- Въпреки разцеплението на гласове, те показаха, че и силен противник като Лютви Местан не може да им отнеме самочувствието, че знаят накъде  върви керванът. Движението получи своя реванш от ДОСТ, но пък бе изместено от третото място от Патриотите - вечно гарантирани в политиката няма. 

- Ще успее ли победителят Борисов да състави стабилен кабинет? 
- Изборите дадоха положителен резултат в много отношения, но поставиха сериозни трудности. ГЕРБ спечелиха категорично, доказаха се за пореден път. Предстоят обаче  много трудни преговори за съставяне на кабинет. Ще берат големи ядове. Патриотите не само би трябвало да са нежелан партньор за Европейската народна партия заради откровено фашистките си действия. А и нещо по-страшно - призив да се погазва законът с презумпцията Държавност! и Велика България!  Не знам какъв коалиционен партньор биха могли да са на когото и да било. 

- Какви са реалните варианти пред Борисов? 
- Не мисля, че има шансове за кабинет с Патриотите и Марешки - първо ЕНП едва ли ще приеме такъв подход, а и те не са стабилен участник в управлението. Не вярвам, че е възможен вариант Бойко да се прегърне с Корнелия. По-скоро ще опита да създаде правителство на малцинството с подкрепата на плаващо мнозинство, както вече го е правил.  

Само че по този начин, без достатъчно подкрепа в парламента,  Борисов  много трудно ще прокара  идеята за мажоритарни избори, което е ключ към бъдеща стабилност в страната. Ако Върховният административен съд  се произнесе, че референдумът е задължителен, Борисов ще прокара идеята за мажоритарния вот. Подобен вариант би бетонирал Борисов във властта най-малко още един мандат, а и повече.  Така че в момента той има изключителен интерес да мине мажоритарния вот.    

Ако това не мине, са възможни протести и дори революционна ситуация - от страна и на ГЕРБ, и на Шоуто на Слави и хората, които настояват за мажоритарни избори. Може да се стигне до нов референдум, до нови избори. 

Ако Борисов не успее да състави кабинет, топката ще отиде при  БСП, които ще опитат евентуален съюз с Патриотите - с тях са по-близки като ценности и геополитическа ориентация. Но ще им трябва и подкрепата и на Марешки или на ДПС, което прави задачата почти нерешима. 

 Нищо чудно топката да отиде към третите - Патриотите, които да съставят някакъв кабинет. Подобен вариант сме виждали по времето на Тройната коалиция с мандат на ДПС.  За Патриотите обаче е доста абсурдна цялата мисия председателство на ЕС, която ни предстои. Те са най-малко заинтересувани от председателството ни.        

Предстои политическа нестабилност и със сигурност интересни времена. 

- Но не показаха ли хората, че искат стабилност, че не искат изборна спирала? 
- Не, хората показаха, че искат промяна, затова гласуваха така на референдума, затова гласуваха за Румен Радев. ГЕРБ им обеща стабилност на президентските избори, но хората го отхвърлиха. Хората искат промяна, но не в посоката, която сочи Корнелия Нинова. Тя предлага леви ценности, връщане към съюза с Русия, друга позиция по отношение на ЕС - път, който обществото ни не желае. 

Гражданите искат депутатите да са техни истински представители,  не на партийните лидери.  Сега хората не усещат контрол върху дейността на парламента, а искат да знаят кой работи за тях и кой - не. Затова искат мажоритарен вот.

Интервю на Хенриета Георгиева, "Марица"