Проблемите и в ДПС, и в БСП имат някаква връзка с политическата криза, която продължи твърде дълго и която донесе разрива между политици и общество. Загубата на обществено доверие изостри вътрешнопартийните конфликти на висота, при която да видим разцепления, разединения и директно хвърляне в боя на основни лидери.

Така коментира драмите в двете политически партии на прехода политологът Цветанка Андреева в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.

По думите й обаче гененизисът на конфликтите в БСП и ДПС чисто политически е доста различен. Според нея това, което се е случило в БСП, не е било неочаквано, защото опити да бъде сменена Нинова като председател са правени неведнъж след избори.

"Такива опити бяха правени почти след всички избори, след които БСП ерозираше като електорална подкрепа. Там бяха изключени много хора, за които каквото и да се каже, все пак бяха социалисти и то ярки и разпознаваеми. Проблемът при левицата за разлика от ДПС е, че загуби електората си. ДПС въпреки тежкия конфликт, който има, се очертава втора политическа сила в социологическите сондажи, а БСП е много на задни позиции", допълни Андреева. 

Според политолога левият избирател не може да се припознае в БСП и раздорите са го загубили. По думите й каквито и големи и мащабни обединения да се обявяват под лидерството на БСП, те по-скоро са механичен сбор от много формации, отколкото обединение на левия избирател. 

"При ДПС не виждаме такъв процес на ерозия. Напротив, електоратът на ДПС е доволен от последните парламентарни избори, в които партията излезе втора политическа сила. ДПС влезе реално във властта.

Само преди 1-2 години някак си беше немислимо ДПС да има дори публична заявка да участва във властта, защото се смяташе, че е силно токсична партия. Каквато и страна да се вземе в този конфликт, под лидерството на Делян Пеевски партията официално заяви претенции за управлението в държавата", категорична е Цветанка Андреева. 

По думите й ДПС в този смисъл върви нагоре. Според нея това, което виждаме в момента, е сгромолясване на управленската пирамида в ДПС. 

"Всичко, за което сме смятали ДПС до този момент, че е много монолитна и силна, всъщност се оказа, че е колос на глинени крака. Оказа се, че връзката между бизнес и политика в крайна сметка е силно унищожителна.

Свикнали сме да говорим за ДПС като етническа партия, но дали българският мюсюлманин в 21 век може да се припознае в това лидерство, което всъщност стои заключено зад някакви сараи и безкрайно луксозни дворци. Под Доган виждаме политици милионери, нима обикновеният избирател на ДПС ще се припознае в това", запита Андреева. 

По думите й лидерството на Доган е скрито зад харизмата и стените на тези дворци, при което се разчита на някакъв приказен ореол, който в момента се разгражда и рухва. Според нея при Пеевски, въпреки санкцията "Магнитски" или дори заради нея, се вижда лидерство, което е проевропейско и прозападно ориентирано. 

"Той държи курса на партията действително в западното поле и според западните разбирания за правене на политика. Пеевски заяви политическа воля за лидерство на партия, която да влезе във властта.

Той излизаше и преговаряше в кризисни моменти със стачкуващите земеделци и миньори. Когато искаш да си във властта и лидираш процесите, може да очакваш, че хората ще те подкрепят, защото чертаеш пътя на успеха", заключи Цветанка Андреева.