Телевизионният журналист и водещ Ангел Бончев е роден в Асеновград на 14 ноември 1983 г. Учи актьорско майсторство в театралния колеж „Любен Гройс“ в класа на проф. Елена Баева. От 2004 до 2006 г. играе на сцената на Драматично-куклен театър „Васил Друмев” в Шумен. А вече 12 години е водещ на новинарските емисии на телевизия „Европа”. Прави репортажи на разнообразни теми – от политика и икономика до спорт и музика. Автор е на няколко документални филма, първият от които „Голямата актриса на малките роли” е за актрисата Надя Тодорова. Вторият Ангел посвещава на своя закрилник св. Нектарий – „Чудотворецът свети Нектарий”, а третият е за родния му град „Светият град Асеновград“, на чиято територия има над 100 църкви и параклиси, а в околностите се намират пет от големите български манастира. Тази година излезе и филмът му „Светителят хирург” за живота и знаменитите открития в медицината на светеца Лука Кримски чудотворец. Наскоро Ангел Бончев представи и детска книжка с житието и чудесата на светията „Свети Лука Доктора”, пише в новия си брой в."ДОКТОР".

- Господин Бончев, предполагам, че сте израсли в семейство на вярващи хора.
- Да. Аз съм от Асеновград. Неслучайно един от филмите ми е „Светият град Асеновград”, който разказва за духовността, запазена през вековете в моя роден град. Целият град сме много вярващи.

- Защо направихте филм за хирурга светия Лука Кримски, а след това и детска книжка за неговия живот?
Митрополит Николай има заслугата в България да има филм за св. Лука, защото митрополитът ме покани да го направя. Той е гледал предишните мои два православни филма, оценил е това, което правя, и избра мен. Явно и св. Лука е искал да има такъв филм за него и българите да се докоснат до неговото дело, за да се обръщат молитвено към него и да може той да им помага чрез своята молитва пред Светата Троица.

- Разкажете за Лука Кримски като лекар.
- Светското му име е д-р Валентин Войно-Ясенецки. Завършил е Медицинския университет в Киев. Бил е и хирург, и свещеник, ръкоположен е за архиепископ. Служи на Бога и на медицината. Наричали го хирурга в расо. Автор е на трудове по анестезиология и хирургия. Става доктор на медицинските науки, професор по медицина, оглавява катедрата по оперативна хирургия и топографическа анатомия в Туркестанския университет. Оперирал е очи, кости, сухожилия, бил е също коремен хирург, дори е правил една мозъчна операция. В годините на заточение по време на сталинските репресии му е забранено да лекува, но той го е правил. И понеже не е разполагал с операционна и инструменти, е оперирал с кухненски нож и спирт, а е
зашил раната с коса на болния
Това са документирани неща. Аз няма как да си ги измисля. Лука Кримски е нямал неуспешна операция. 
Един час на ден той приемал безплатно хора, които нямали пари да отидат на лекар. Такова нещо в днешно време не виждаме. Лекарите издевателстват върху хората за пари. А сега искат и децата да плащат. Ами, нека да имат малко снизходителност. Няма да е лошо лекарите да се запознаят с живота на св. Лука Кримски, да осмислят защо той е имал вътрешната нужда да помага. Не съм сигурен, че днешните лекари имат такава нужда.


Светецът хирург Лука Кримски

Вярно, и ние журналистите, също може да бъдем обвинявани в много грехове и повечето от тях ще бъдат верни. Ние също трябва да се замислим за това какво правим и как го правим. Но от нас не зависи до голяма степен човешкият живот, както от лекарите. Лекарите държат човешкия живот в ръцете си и трябва да знаят, че реално не те го държат, а Бог. Но тяхната професия е благословена свише и те носят голяма отговорност към останалите хора.

- На какво отдавате това, че св. Лука Кримски е нямал неуспешна операция? Може би молитвата към Бога му е помагала?
- Факт е, че той е започвал всяка операция с молитва, прекръствал е мястото, където е започвал да реже кожата, с кръст от йодна тинктура. Факт е, че в неговата операционна винаги е имало икона на Богородица с младенеца и запалено кандило. Св. Лука. Кримски се е молил за своите пациенти. Нека се замислят днешните лекари – те молят ли се за своите пациенти, или за тях всеки от тях е просто поредната бройка на конвейера?

- Как медици говорят за способностите на св. Лука Кримски?
- Те се обръщат към него с огромно благоговение и с молитвено очакване да им помага в тяхната работа. Защото медиците, които съм снимал във филма, са вярващи и те отлично осъзнават, че човек е венецът на божието творение. Ако хирургът, заставайки пред вече упоения пациент, осъзнае, че държи в ръцете си нещо безценно, че държи живота на божие създание, с друга ангажираност би извършил операцията. Неслучайно във филма апелираме да се замени Хипократовата клетва, която полагат нашите лекари, с клетвата на св. Лука. От трудовете на св. Лука Кримски са изнесени 25 правила, по които се е водил той в лекарската си практика. „Аз приемам човешкия живот като висше благо, залог за вечен живот”, е казал св. Лука Кримски, тоест е приемал живота на всеки свой пациент за безценен.  


Бончев на премиерата на детската книга за св. Лука

- Какъв е приносът на св. Лука Кримски към медицинската наука?
- Свети Лука е оставил много медицински трудове. Независимо че е бил подложен на гонения от съветската власт и 11 години е бил в заточение, за неговия труд „Гнойно-септична хирургия” хирургът получава „Сталинска премия” I степен – най-високата награда по сталинско време в Съветския съюз.

- Кога св. Лука Кримски е канонизиран за светец?
- През 1996 г. го канонизира Украинската православна църква, а през 2000 г. и Руската православна църква. Св. Лука Кримски е един от най-великите светци на ХХ век. Умира на над 80-годишна възраст, сякаш поел всички болести на пациентите, които е спасил, – страдащ от подагра, диабет, задух, коронарна болест на сърцето, като в последните пет години от живота си е напълно сляп.  Но той  продължава да служи в църквата и напълно сляп без някой да разбере за това, защото е знаел прекрасно разположението в храма. Неговата памет се чества на 11 юни. Починал е през 1961 г. Трикилометрова била колоната от благодарни и вярващи хора, които са вървели след ковчега му да го изпратят в последния му земен път. Не можете да си представите за каква огромна обич става въпрос. Макар че много ги подхванах днешните лекари, но едва ли някой от тях се радва на такава почит и обич. След години вадят мощите на св. Лука Кримски и ги излагат. Тогава отново има огромно шествие. Частица от мощите му е в България – в митрополитския храм „Света Марина” в Пловдив.

- Вие как се грижите за своето здраве?
- Изобщо не се грижа за здравето си. За съжаление, с всички неща, с които съм се заел, се изморявам ужасно много. Осъзнавам, че трябва да си обръщам малко повече внимание. Сега, като ме питате, се замислям върху това.


На сцената на Шуменския театър

- А боледували ли сте?
Не чак толкова сериозно. Като дете съм правил много ангини до момента, в който са ми махнали сливиците. Но това са нормални неща, от които е страдало всяко дете като мене в края на 80-те години. Отстраниха ми сливиците и всички проблеми приключиха. След това „дадох” нагоре – здравето ми се възстанови.

- Случвало ли се е да сте болен и да четете новините?
- Много пъти. Винаги имам до себе си икона на св. Лука. Моят най-обичан светец е св. Нектарий, който много ми е помагал. Но така се случи, че имам в студиото икона на св. Лука.

- Какво ще посъветвате нашите читатели?
- Ще ги посъветвам да не правят като мен, а да си обръщат повече внимание на здравето. Също да не вярват на различни съвети в интернет, защото според мен това са опасни неща. Нека се уповават на св. Лука, който заедно с техните настоящи лекари, може да им даде най-правилните съвети, без те дори да разберат как. Нека се обръщат с молитва към него, той наистина помага. Много хора в днешно време са изпитали благодатта на изцелението след молитва пред мощите на св. Лука Кримски. При това и в документалния ми филм става въпрос за изцеления от уж нелечими болести.

Мара КАЛЧЕВА, в. "ДОКТОР"