Виктор Орбан отговори на обвинението на Байдън, че бил "авторитарен гангстер"
Тук е нашата страна, нашето население, нашите семейства, нашата история, нашият език и затова не ни трябват мигранти
"Западните либерали не могат да приемат, че вътре в западната цивилизация има консервативна национална алтернатива, която е по-успешна от тяхната" - заяви Виктор Орбан в интервю за американския мултинационален консервативен телевизионен канал Fox News, споделено от trud.bg
Какво още каза Орбан?
На въпроса защо Унгария възприема различна позиция спрямо миграцията той отговаря: „Ако някой, без разрешение пресича вашата граница, трябва да защитите страната си и да кажете: ‘Има законна процедура, трябва да я спазим.’ Това идва от Бог, от природата, така че всякакви възражения са излишни. Защото тук е нашата страна, нашето население, нашите семейства, нашата история, нашият език.“
Но това би било много обидно за много страни от Западна Европа, за техните лидери, възразява Карлсън. „Да, уточнява унгарският премиер. Много европейски държави решиха да отворят нова глава в историята на собствената си нация. Наричат го ново отворено общество, постхристиянско, постнационално. Вярват, че ако различни общности, да речем мюсюлмански и християнски, се смесят, резултатът ще бъде добър. Мисля, че е много рисковано да е добър, дори може да се окаже много лош.
Но всяка нация има право да поеме този риск или да го отхвърли. Ние, унгарците, решихме да не поемаме този риск. Това е причината те [Брюксел] да нападат Унгария и за тях личната ми репутация да е много лоша. Държат се с мен като с черна овца на Европейския съюз, за съжаление понякога и с Унгария.“
Напомняйки, че Орбан е бил един от лидерите срещу съветската окупация на Унгария и герой за много в Съединените щати, а 30 по-късно Джо Байдън го нарича „авторитарен гангстер“, Карлсън цитира думите на американския президент: „Виждате какво се случва в Беларус, през Полша и Унгария и възхода на тоталитарните режими в света, и този президент прегръща всички гангстери по света“. В отговор, унгарският премиер казва:
„Първо, не смятаме такова мнение за много учтиво, но питаме: Кой казва това? Президентът на Съединените щати, значи трябва да го вземем на сериозно. Но някой, който не говори нашия език и има много ограничени познания за Унгария, очевидно не ни разбира, щом изразява такова мнение. Това е лична обида за всички унгарци. Но тъй като е президент на САЩ, трябва да бъдем по-скромни. Да бъдем уважителни и да изясним, че това, което казва, е по-скоро неистина. Опитваме се да го правим по учтив начин, защото уважаваме американците. Уважаваме американската демокрация, американската култура и не бихме искали да рушим нашите отношения.
Защото двустранните ни отношения с американците в основата си са много добри. Сътрудничим си в областта на отбраната, като съюзници в НАТО; икономическите ни връзки са отлични, те са голям инвеститор тук; търговията върви много добре. Вашият бизнесмен има много възможности у нас, така че всичко е наред. С изключение на политиката, когато либералите са в правителството във Вашингтон. Това е проблемът. Трябва да се справим, защото добрите американо-унгарски отношения са ценност. Дори ако американците не го възприемат така, както преди, трябва да съхраним това, което можем от предишното.“
Според Карлсън, Джо Байдън никога не е наричал Си Цзинпин тоталитарен гангстер, макар да е елиминирал много от своите политически противници. А защо се обръща така към Орбан и към полското правителство?
„Проблемът е в успеха, отговаря унгарският премиер, в предизвикателството за либералните мислители. Това, което става в Централна Европа, в Полша и Унгария и особено в Унгария, говори твърде много за нашите намерения. Изграждаме успешно общество. В икономиката, политиката, културата, демографията, в семейната политика имаме успехи, така че това, което виждате тук, може да се нарече история на успеха. Но западните либерали не могат да приемат, че вътре в западната цивилизация има консервативна национална алтернатива, която е по-успешна от тяхната. Затова ни критикуват. Те се борят не срещу нас, а за себе си, за да оцелеят.
Защото сме пример, че държава, основаваща се на традиционните ценности, националната идентичност, на християнската традиция, може да бъде по-успешна от ляво-либералното управление.“
Карлсън отбелязва, че като американец вижда американските медии, администрацията на Байдън, Държавният департамент да казват, че Орбан е „тоталитарен гангстер“, но противниците му са коалиция от бивши комунисти и антисемити. „Странно ли е, че американската левица влиза в коалиция с антисемити?“, пита журналистът. На което унгарският премиер отговаря:
„Ако бяхте ме попитали преди години, дали бившите комунисти и антисемитската десница могат да бъдат в коалиция срещу западно ориентирано, про-НАТОвско правителство, каквото сме, отговорът ми би бил, че това е невъзможно. Но сега международната общност го приема. В Унгария политическата опозиция иска да дойде на власт възможно най-скоро, затова се опитват да правят широка коалиция срещу управляващото правителство. Но да бъдат приети от международната общност – едва ли. Изненадан съм... особено от поведението на Америка, то е напълно непонятно за мен... Питате дали посоката, която сме поели, след 20 години ще доведе до непреодолимо разделение от останалата част на континента?
Това, което виждам е, че в страните от Централна Европа, страдали най-много от съветска окупация, унгарският подход е много популярен. Ала и в западното общество има много хора - милиони и милиони, които не са съгласни с посоката на политиката, предприета [от техните правителства] в този момент: политика против семейството или не зачитаща семейството, която разчита повече на миграцията. Политическото състезание в западноевропейските общества не е приключило. Виждам шансове и ключовата страна е Италия, където борбата е много оспорвана. Така че виждам шансове в западните страни, в състояние са да променят политиката си от либерална към консервативна или от либерално-лява към христиандемократична... Следващите години обещават да са вълнуващи...“
В заключение Орбан казва: „През април предстоят избори. Подготвени сме за това. Международната левица ще направи всичко възможно, за да смени правителството. Но мисля, че рано или късно американците ще осъзнаят, че въпросите в Унгария трябва да се решават от унгарците. И е по-добре дори лявото, либерално правителство в САЩ да има добър партньор в лицето на християндемократично, консервативно правителство, подкрепяно в дългосрочен план от унгарския народ, отколкото от правителство, подкрепено от Америка, което след няколко месеца ще създаде дестабилизация и несигурност. Така че, недолюбван, но стабилен партньор е по-добър от несигурния нов. Надявам се американците да разберат това...“
Последвайте ни
3 Коментара: