Зайкова огласи пред БЛИЦ единствения плюс на еврото и избухна срещу 2 известни българки: Комунистки, деца на ЕС!
България е богата на редки метали, но част от тях са в концесии и сме ги дали без пари, защото можем да станем Китай в Европа, заяви тя
Високите цени в големите вериги магазини предизвикват гнева на хиляди граждани. Именно заради това се готви бойкот на 13 февруари, който цели да покаже недоволството и да подтикне производителите и властта да вземат мерки за скорострелно растящите цени.
Как трябва да бъдат регулирани пазарите, готови ли сме за еврозоната и какви трябва да бъдат приоритетите в бюджета на финансовия министър Теменужка Петкова?
БЛИЦ се свърза с икономиста Мика Зайкова за коментар по темата:
- Г-жо Зайкова, на 13 февруари се готви бойкот на големите вериги у нас. Ще има ли желания ефект това действие?
- Въпросът не може да се отговори с едно изречение. Че има проблем в големите вериги – има, защото едни и същи стоки, които се продават в Германия, Италия, Франция, Гърция или Румъния, с едни и същи етикети, са по-евтини отколкото у нас. Става въпрос за стоки, които употребяваме ежедневно. Това са мляко, месо, сирене, кашкавал, яйца и т.н. Това означава, че наистина има проблем.
Има проблем, защото от първи януари тази година минималната работна заплата в България е 550 евро, или 1077 лв. само че в Германия тази заплата е 2161 евро, а в Гърция е 968 евро, а в Румъния е 814 евро. Ние имаме най-ниската минимална работна заплата. Също е и със средните работни заплати.
Можете ли, като имате предвид, че издръжката на живота за миналата година беше 1430 или 1470 лв. за един човек или 2616 лв. за трима? Е, извинявайте, ама ако погледнете минималната пенсия в България от 1 юли тази година ще стане евентуално 631 лв., при положение, че се повиши с 8,7%. С колко ще се повиши и колко ще стане, не е известно? Средната пенсия е близо 930 лв., т.е. не само средната, а 80% от хората, които получават заплати и пенсии получават чист доход по-нисък, отколкото е издръжката на живота.
Не забравяйте, че минималната заплата, която взимаме не е чиста. Е, при тези съотношения и цените да са по-високи, отколкото в страни, в които са двойно, тройно и четворно по-високи заплатите и пенсиите, е просто издевателство.
Проблемът не е само във веригите. Ценообразуването в България е бандитско. То трябва да се проследи от производителя до търговеца на едро, до крайния потребител. Ако един литър мляко се купува от производител между 50-60 стотинки, то стига на пазара до нас около 5 лева. Е, извинявайте, но трябва да се види как го продават търговците на едро. Това е едната страна.
- Каква регулация тогава е нужна, за да се нормализират цените?
- Дай да видим. Другата страна на въпроса е фактът, че това, което ядем е 80% внос. Докато преди 10-15 години България хранеше половин Европа с плодове, зеленчуци, сирене, кашкавал, сега не е така.
Сега ние купуваме отвън и храним нашите деца с боклуци. Ето ще дам проценти от едно изследване на КЗП. Те показват, че 60% от сиренето, което се консумира не е от краве мляко.
Искам да ви кажа, че деня 13 не е случайно избран. 13 е деня преди Трифон Зарезан и Свети Валентин, да не се заблуждаваме. Как българинът ще се откаже от тия празници? Това е първият ми въпрос и вторият е ако на 13 не отиде, той ще си го купи на 12. По-важното е, че с един ден бойкот нищо няма да направим.
Първо, бойкотът трябва да бъде ежеседмичен, ако го правим и второ, има опасност точно тия стоки да изчезнат и по-важното е, че никакви тавани на цени няма да спасят нещата. Ще стане така, че ще има дефицит за тях и ще станат по-скъпи. Да не говорим, че уж сме пазарна икономика, ама това е някаква мимикрия на пазарна икономика, след като има такива неща като корупция и т.н. Това означава, че нещата трябва да се хванат от дълбоко.
По-малко субсидии
Първо, не може нашето правителство до сега, които бяха, да се съгласят нашите земеделски производители да получават по-малко субсидии от тези във Франция, Германия и другите страни. Ние сме равноправни членове и трябва да получаваме равноправна субсидия.
Второ, налагането на т.нар. модифицирани сортове – ако отидете на пазара и си купите килограм домати от баба и дядо за лев и нещо, като го ядете, ще прилича на домат и ще прилича на домат. Като си купите от веригите, тоя домат може да седи един месец и ако ви ударя с него, ще ви убия. И най-важното е, че нямат никакъв вкус.
Не бива да ядем боклуци, трябва да си пазим достойнството, да искаме да се развива земеделието ни, а не непрекъснато да измислят разни болести, за да убиват стада. Трябва да ги стимулираме.
Трябва да се стимулира българското производство, за да има бизнес и работа и от другата страна, трябва да си запазим достойнството.
Работата на държавата не е да слага таван на цените, а да има комисии, не тези които са сега и са им изтекли мандатите на тези прекрасници, партийци и т.н., а комисии в които да има експерти, които да искат да работят, да бъдат добре заплатени, за да не посягат към масата и освен строг контрол, трябва да имаме законодателство, което специално да повиши наказанията в тази област. Не толкова затвори, колкото глоби.
Ако му сложа една тройна, четворна или петорна глоба и тя надвишава неговата печалба, той ще помисли дали ще прави картелно споразумение.
И да не ме убеждават, че нямало картелни споразумения. Колкото са по-малко обектите, т.е. броят на едрите търговци, толкова по-лесно се прави картелно споразумение. Никой не очаква в книжата на която и да е фирма, агенция или търговско дружество да намери картелно споразумение написано на хартия. То се договаря само на най-високо равнище.
Второ, да се провери и търговеца на едро, който също рекетира търговците на дребно, защото не може тая цена да скочи от производител до краен потребител 5 или 6 пъти. И това ако не е картелно споразумение, здраве му кажи. Като се има предвид и между отделните големи вериги разликата е стотинки, най-много левче, за същите продукти.
Затова ви казвам, че ако искаме наистина да помогнем, това означава държавата да помогне на бедните. А за мен бедните са всички хора, които получават чист доход под нивото на издръжка. Има ваучери за определен вид стоки, да има строг контрол, глобите за такива неща да се вдигнат няколкократно, за да надвиши нормата им на печалба.
Да, не е лошо да има такива дни, ама тоя ден няма да постигне нищо. Българинът трудно ще се откаже от Трифон Зарезан или Свети Валентин. Не забравяйте, че нашите производителите на оранжериите, земеделието или животновъдите, те са поставени под натиск. Непрекъснато се повишава водата, токът се повишава и непрекъснато гърми, газът се повишава и непрекъснато гърмим.
Затворихме си ТЕЦ-овете, а се оказва, че този ток е по-скъп от този в реконструираната газова централа. Газът расте, а вината не е само наша, но се дължи и на безумието, което се върши по тоя свят. Дължи се на икономическия колапс, в който влиза целия свят. Не виждате ли, че еврозоната е в стагнация. Няма ръст на БВП.
- Това означава ли, че не е правилният момент да приемаме еврото?
- От една страна не е лошо да сме в еврото, защото си има предимства. Ще имаме по-малки лихви за заемите. Ето, днес пак има една продажба на български ценни книжа, доходността трябва да се повишава, а срокът за изплащане да се намалява. От друга страна, честно да ви кажа, много се притеснявам като знам какви са нашите политици. Притеснявам се, защото знаете, че ще имаме свободна парична политика, ако влезем в еврозоната.
Тия пари, които ги взимаха на банките, независимо от безумните им печалби, като резерв, те ще отпаднат. Това ще бъде откраднато и разграбено. А освен това, тези които са по върховете нямат капацитет да управляват публични финанси. Имам предвид Асен Василев.
Не може ти да правиш такава фантасмагория в областта на приходите и ръста на БВП. Да кажеш в период на такава криза, че има ръст на БВП 3,2%. Еми, нали видяхте? Той не може да стигне 2%.
От три месеца и повече слушам как видиш ли ти ръста на заплатите на тези момчета, които ги убиват всеки ден – полицаите, на момичетата и момчетата в армията, учителите, хората които са в обществения сектор, не мислете че като професорите и шефовете в частните клиники взимат десетки хиляди левове, това взимат и медицинските сестри. То е срамота, бе! Средната възраст на нашите медицински сестри се вдига, ще останем без лекари и медицински.
А защо е така? Защото първо, образованието потъна. Не са разпределени правилно парите във висшите и полувисшите учебни заведения. Тези, които учат там си взимат шапката и излизат навън, защото имат един живот и аз ги разбирам. Имат един живот и искат да го живеят. Там, където им плащат повече. Един доктор на цяла област, една медицинска сестра или една аптека в областния град, какво е това? Това е безобразие.
Трябва да се бръкне навсякъде – образование, здравеопазване. В здравеопазването има пари, но не се използват ефективно. Парите, които би трябвало да използваме, за да се освободим от известни харчове, не ги взимаме, защото не си вършим работата.
Няма проекти, няма закони. От ПВУ сме взели само първия транш. От втория, прав е Томислав Дончев, няма да дойде. А 2026 година чука на вратата. Ние губим, ако не 13, поне 9 милиарда.
Спрели са ни новите серии от европрограми, а от старите имаме да изплащаме още пари и се оказва, че имаме да плащаме много неща. Не й завиждам на Теменужка Петкова, честно казано.
- Според Вас какви трябва да бъдат приоритетите в новия бюджет?
- Не можем да направим сега балансиран бюджет, няма какво да се заблуждаваме. Но в името на трите процента ние да крием неплатени сметки, защото има много фирми, които не са ги получили, трябва да вложим усилия за увеличаване на приходите.
Разходите вече са гласувани, ще трябва да ги дадат. Направих си труда да сметна относителния дял на различните видове разходи и общия. Най-много даваме за социална дейност – 44.56% от общите разходи, за персонал – 25.9%, за общините и техните проекти – 28% и за капиталови разходи даваме 11.1% Ето вижте, няма заплатите на тия момчета и момичета, които ще ни пазят и се борят за нашата независимост или тези, които ни лекуват, да съборят бюджета. Не, трябва да се борим за повече приходи.
А те идват с инвестиции, обновление, автоматизация и дигитализация. Някъде между 25 и 31-31% е приноса на човека в производителността, а останалото е това, което казах, т.е. искат се инвестиции. А кажете, в тази несигурна политическа обстановка кой инвеститор ще дойде да си вложи парите? Трябва освен да си произведем, но и да привлечем чужди инвестиции.
Как да ги привлечем, като тези, които са тук вече напускат. И не защото заплатите са по-големи, а защото ги е страх от съдебната система, защото не знаят утре ако имат проблем как ще го решат – по законов ред или ще дават пари наляво и надясно.
Извинявайте за грубия изказ, но съм много ядосана. Имаме 32% сива икономика, имаме корупция по високите етажи на властта и няма един осъден. Какво му направиха на Жан Виденов и неговите министри, като закопа България? Нищо.
Хубаво е, че сме във валутен борд, ама ако сме в еврозоната ще участваме в решенията на ЕЦБ, а сега можем да подсмърчаме отстрани. Има добри и не толкова добри страни, затова трябва да се намери баланса.
- Ще промени ли политиката на Доналд Тръмп икономиката в България и Европа?
- Искам да ви кажа, че аз адмирирам това, което прави Доналд Тръмп, защото е американец и се грижи за американската икономика и американците, а не раздава пари за политика и за не знам какво си. Извинявайте, но той се грижи за народа си и не бива да го упрекваме. А не да говорим глупости по негов адрес, както се надпреварват разни дами, като Елена Поптодорова и Надежда Нейнски. Коя е Елена Поптодорова? Комунистка от високите етажи. Коя е Надежда Нейнски? Дете на ДС. Децата на комунюгите учеха навън, за да знаят езици и сега са първи дипломати и демократи. Не съм съгласна с това.
Ние трябва да седнем и да говорим с Америка и Тръмп, като партньори. Той не е охраната на света. Не е нужно Америка да охранява цял свят. Трябва да се грижи първо за нея си и това прави. Да, малко грубовато и особено, но го прави. От първия ден, в който Тръмп стана президент, започна да го прави и затова хората го поддържат.
Не гледайте какви ги приказва Зеленски. Той му предлага подземните богатства на Украйна. България също е богата на редки метали, но част от тях са в концесии и сме ги дали без пари или просто не се разработват, защото можем да станем Китай в Европа. Китай наистина е богат. Защо ние да не станем? Защото бъдещето е в ай-ти технологиите. А ай-ти технологиите за редки метали не стават.
Мога да говоря до утре сутринта къде бъркаме. Ние даваме злато и други неща без пари. Така или иначе Европа е бедна откъм суровини, а за съжаление суровините са остатъка – БРИКС или Африка. Петрола, химикалите и редки метали са в Сибир. Не е ли по-добре да спрем войните? Може да не се обичаме, но може да търгуваме.
Санкциите вкараха в рецесия Германия, Франция е много зле, а Италия потъва. И ние трупаме дълг. По-малко е, но го трупаме с бързи крачки и скоро и ние ще изскочим там.
Затова не е номера само да влезем, но и всеки да спазва критериите. Инфлацията ще я сгласим, тя ще падне, но дефицитът няма как. Не забравяйте, че ЕК ни е позволила дефицит 3% само за 2025 година. След това пада.
Дефицитът не е мръсна дума. Ако си използваме ефективно парите, за да си оправим пътищата, електромрежата и държавните енергийни предприятия, то е много добро капиталовложение. Важно е да парите, които взимаме, да се използват ефективно, а да не ги крадем.
Интервю на НИКОЛ МИЛАНОВ, БЛИЦ
Последвайте ни
9 Коментара: