Шефът на новата Главна дирекция "Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ Красимир Добрев с първо интервю пред "Телеграф", за работата на новата структура, мерките в София по празниците и битката с коронавируса.

- Главен комисар Добрев, жандармерията продължава ли да вози болни от коронавирус и контактни? Питам ви, защото не виждам вече до Спешна помощ ваши бусове.
- Тази дейност беше преустановена на 30 ноември. На практика работихме заедно с Центъра за спешна медицинска помощ един месец, като МВР участва общо с 10 екипа.

Нашата дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ се включи с 4 екипа, 3 бяха на СДВР и още 3 на пожарната. Тези 10 екипа, всеки от по двама служители, получаваха ежедневно от Спешна помощ адреси за извозване на лица, които се оплакват от проблеми с Covid-19.

- Колко души със симптоми превозихте до различни болници през този месец?
- Служители на дирекцията са превозили общо 340 пациенти и са посетили 317 адреса. Задачата обаче беше разделена между двете дирекции – жандармерия и СОБТ, като всяка участваше с по два екипа. Жандармерията е посетила 171 адреса и е обслужила 169 пациенти, а СОБТ – 157 адреса и е обслужил 160 пациенти.

- Защо хората не искаха да се качват в полицейските бусове?
- Нормално е, тъй като задачите, които изпълняваме, не са свързани с превозване на болни. Човек в такова състояние и симптоми разчита, че качвайки се в буса, трябва веднага да получи медицинска помощ, и то от подготвени хора. Мога обаче да ви кажа, че избрахме от нашите екипи да бъдат включени служители с медицинска подготовка.

Имаме хора, преминали курсове за оказване на спешна медицинска помощ, първа долекарска и за парамедици. Знаете, че ние работим във високо рискова среда и трябва да имаме такива служители.

Тук дори е моментът да отворя скоба, че в бъдеще видяхме и установихме колко е важно да имаме такава първоначална медицинска подготовка. Затова част от нашите ще минат курсове за парамедици и оказване на първа помощ.

- Къде изкарват курсове за парамедици?
- В специални центрове, като ги обучават специалисти от ВМА и МВР болница.

- След първата седмица на возене на болни пациентите отпуснаха ли се?
- Да, хората видяха, че сме там, за да помогнем, а не да ги арестуваме (смее се). Освен това, когато си болен, е нормално да искаш помощ, а не да се притесняваш кой те вози.
 

Шефът на новата Главна дирекция "Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ главен комисар Красимир Добрев

- Преди няколко седмици от Фейсбук разбрахме, че двама полицаи са спасили жена с коронавирус, върната от поликлиника и разкарвана между болници. Има ли други случаи на герои, за които не успяхме да разберем?
- Има, да, но е нормално хората в беда да не могат на момента да оценят нашата помощ колко е навременна и колко е благородна и да пишат за нея в социалните мрежи.

Знаете ли, че нашите служители, на които това да возят болни и пациенти със симптоми не им влиза в служебните задължения, как с готовност приеха задачата? Никой не се уплаши, никой не се отказа, отидоха с хъс да помагат. Всички ние мислим, че с действията си сме допринесли много хора по-бързо да стигнат до болниците. Виждате сами, че линейките не достигат и затова бяхме ние.

- Новата главна дирекция работи от два месеца. Имате ли вече общи операции на жандармерия и СОБТ?
- Все още не, но тя не може с магическа пръчка да се създаде. И жандармерията, и СОБТ продължават да изпълняват задачите си денонощно, виждате сама. Нашата цел сега е да ги сглобим и да изпълняват задачите като едно цяло. Този процес във времето ще бъде малко продължителен, защото това се касае за обучение, нетренираност, екипност, тя не е индивидуална.

- Какви са основните ви задължения?
- Пресичане на терористични действия, освобождаване на заложници, задържане и обезвреждане на опасни престъпници и групи и т.н. Имаме и нови функции. Едната е да оказваме съдействие при спазване контрола на безопасност на движението в извъннаселените места.

Другата нова задача е охрана на физически лица от държавната администрация и осъществяващи държавна власт, срещу които има заплахи при осъществяване на служебните им задължения.

- Вече пазите ли някого - например полицай, митничар, данъчен?
- Все още не.

- На 21 декември държавата отваря всичко за коледните и новогодишните празници. Ще има ли ваши спецекипи, които ще патрулират на важни места като гари и големи магазини, където се събират много хора?
- Да, ще има, вече стана традиция. Досега жандармерията охраняваше такива възлови места, където има струпване на много хора - по търговските обекти, жп и автогари, молове, метрото. Ние подготвяме екипи, които са специално обучени за работа в градска среда.

Те могат да откриват лица, които представляват интерес за нас или такива, които имат намерение да извършват някакви престъпни посегателства. Преминали са курсове за антитерористично патрулиране в градска среда.

Гражданите най-вероятно вече свикнаха да ги виждат с по-специално оборудване, с дълго оръжие и т.н. Отначало изпитваха респект и страх, но вече в същото време виждат и спокойствие. Това им дава сигурност, че има хора, които наблюдават и се грижат за спокойната обстановка.

- Откога тръгват екипите и къде ще патрулират?
- Те ще бъдат съсредоточени в големите градове, където има най-голямо струпване на граждани. Преди това правим анализи, съгласуваме ги, стиковаме ги с другите колеги от областните дирекции и работим непрекъснато в синхрон. Хората ще могат да ни виждат навън най-вероятно от 19 декември - което е събота.

Вече от 21 декември ще сме изцяло на терен. Така или иначе и в момента сме навън, защото изпълняваме още ужасно много други задачи. Искам да призова хората да са спокойни, защото особено в София – на коледни базари, в центъра, около молове, метрото, гарата и автогарата, нашите служители ще са там.

- Само служители на жандармерията или и барети ще патрулират?
- На този етап засега не се предвижда барети да са на терен, защото те са много по-специализирани служители.
Как реагират хората, като видят жандармеристи с пушки и бронежилетки да патрулират?

Първоначално им е странно, не са свикнали да ни виждат така. Проявяват интерес, но най-вече малките сладури, които както знаете искат да стават или полицаи, или пожарникари, или лекари (смее се). Ние сме отзивчиви, контактни сме, но в крайна сметка освен полицаи сме бащи, дядовци, хора като всички.

- Продължавате ли да патрулирате в селата? Питам ви, защото в последните седмици има доста случаи на нападнати, бити, ограбени, дори убити пенсионери.
- Това е ужасно, наистина. Ние продължаваме да патрулираме в такива отдалечени села, денонощно е. Извели сме в анализ кои са местата, в които сме нужни. Правим всичко възможно да ги наситим с хора и техника, но не може да сме навсякъде. Всяка наша структура обслужва по 3 областни дирекции и го правим по определени графици и зони.

- Виждали сте всякакви бандити. Променили ли ли са се те сега в пандемията, реагират ли различно, агресивно, когато ги задържате?
- Както всички хора се затвориха в семействата, по къщите, така най-вероятно и престъпните елементи са принудени да го направят. Знаете, че и доста заведения не работят, а в тях се събират доста хора с различни нрави, цели и намерения. Нормално е като няма толкова голямо движение и контингентът да се свие. А за това дали са агресивни към нас - не, няма как.

- Вие също прекарахте COVID-19. Как се чувствахте по време на заболяването?
- Преминавайки през тази болест, получих общо неразположение. Направих си PCR и беше положителен. Бях карантиниран веднага заедно със съпругата ми.

Времето, през което течеше заболяването, нямах усложнения. Нямах други симптоми освен общото неразположение. Чувството е странно, потискащо е, когато знаеш, че нещо се случва в организма ти. Това те кара да си в напрежение и страх от непознатото.

- Плазма ще дарите ли?
- Много исках да даря, но за съжаление лекарите ми казаха, че не мога, защото съм изградил много малко антитела, да не кажа почти никакви. Но искам да призова чрез вас всички хора, които имат възможност, да го направят. Много наши колеги вече дариха и се включиха в това благородно дело, защото давайки кръв и плазма, може да спасиш човешки живот.

- Което за пореден път показва, че лекарите и полицаите са на първа линия...
- Няма как да не сме на първа линия, това ни е призванието, това ни е работата. Няма къде да бъдем на друго място. Искам да изразя моята благодарност към колегите за това, което вършат, знаейки, че рискуват собствения си живот, но помагат на много други хора.

Искам специално да поздравя и колегите от СОБТ, защото днес (б.р., вчера) е техният празник. Пожелавам им да са живи и здрави, те и семействата им, децата им, защото това е смисълът на живота. Да продължаваме напред и обществото да бъде спокойно.

Интервю на Виктория ПЕНКОВА, "Телеграф"

Източник: Монитор