Партия "Има такъв народ" вероятно ще загуби най-много гласове на третите за годината парламентарни избори, а БСП ще спечели най-много, показва най-новото проучване на "Алфа Рисърч".

То е представително за страната, проведено е в периода 8-15 септември, сред 1017 пълнолетни граждани. Според него към момента склонни да гласуват на парламентарните избори са 51.7%, а на президентските 55.4 на сто.

Ето и какви биха били резултатите според нагласите в момента и колко получиха основните партии на последните избори на 11 юли.

„Галъп“ с нова гореща класация, ако вотът за парламент е днес

Според проучването на "Алфа Рисърч" политическият проект на бившите служебни министри Асен Василев и Кирил Петков има потенциал да получи 8-9% от гласовете на твърдо решилите да гласуват. Очакванията са той да нанесе най-голяма щета на "Изправи се.БГ!Ние идваме!", които могат да останат дори под бариерата да влизане в парламента.

На второ място, той засилва и без друго започналата ерозия в "Има такъв народ", които могат дори да паднат до трета-четвърта позиция. Новият проект би прекъснал възходящият тренд при "Демократична България". Не е изключено той да разклати и периферията на системните партии.

Разочарованието от неуспеха на два поредни парламента да излъчат правителство и от безпрецедентно хейтърските отношения между политическите опоненти, но и между потенциалните съюзници, амбицира по-голямата част от избирателите да участват в изборите и да излъчат ново мнозинство.

Извън тази, донякъде неочаквана нагласа, съчетаването на двата вида избори – президентски и парламентарни – също допринася за повишаване на интереса към вота и съответно, на избирателната активност.



Непосредствено преди разпускането на парламента 51.7% от пълнолетните граждани декларират готовност да участват в следващите парламентарни избори, а 55.4% - в президентските.

Тъй като президентските избори по принцип теглят вота нагоре, може да се предполага, че ако кампанията не протече по начин, който да отврати избирателите и ако не възникнат технически затруднения, над половината пълнолетни българи биха упражнили правото си на глас.



Положителна като цяло оценка за служебното правителство, съществени разлики в оценката за отделните направления

България влиза в двойната предизборна кампания със служебно правителство, което с малки промени ще управлява страната над половин година. Оценката за първия служебен кабинет е като цяло позитивна, но със съществени разлики в мненията по отделните направления.

Най-висока оценка получава правителството за организацията на изборите на 11ти юли – 63% положителни мнения. Ограничаването на корупцията и разхищението на държавни средства се определя като успешно от 43.7% от анкетираните.

В други две ключови сфери обаче преобладават критичните оценки. Едва 27% смятат, че правителството се е справило с подпомагане на бизнеса и със социалната политика, 45.6% са на противоположното мнение. Като най-слаби се оценяват действията на кабинета по ограничаването на Ковид пандемията и ваксинацията – 24.2% положителни, срещу 42% отрицателни мнения.

В резултат, цялостната дейност на служебното правителство до този момент се ползва с 44.9% одобрение, срещу 30.9% неодобрение. Служебният премиер Стефан Янев е с по-висок рейтинг от кабинета – той получава 48.7% положителни оценки, едва 18.9% отрицателни, а почти всеки трети (32.4%) няма определено мнение.


Характеристики на проучването: Изследването е част от тримесечния мониторинг на обществено-политическите нагласи на българските граждани на агенция Алфа Рисърч. Представените данни са от проведеното в периода 8 - 15 септември 2021г. национално-представително проучване сред извадка от 1017 пълнолетни граждани.

Използвана е двустепенна стратифицирана по регион и тип населено място извадка, с подбор на респондентите по квота въз основа на признаците пол, възраст и образование. Метод на интервюиране - пряко стандартизирано интервю по домовете с таблети.