"Близо 6 месеца свободно падане, надяваме се това нещо да се прекрати след тези избори. Това, разбира се, много зависи от ролята на президента, независимо кой е той. Дали ще се стреми да бъде медиатор, или да бъде част от изпълнителната власт" - това каза водачът на листите на ГЕРБ -СДС в Бургас Любен Дилов  в "Денят Започва" по БНТ.

Планът за устойчивост и развитие беше абсолютно готов. Основният виновник да не бъде внесен, беше президентът. Сега ще бъде разглеждан под лупа заради едно невероятно забавяне. Чиновниците, които досега приемаха документите на останалите държави, сега ще разглеждат само нашия. Те искат да си запазят заплатите и сега ще ни разпилеят", каза Любен Дилов.
 
Изпусна ли милиардите от Брюксел кабинетът на Радев?!

Другият гост в студиото, Арман Бабикян от ИБГНИ, бе скептичен, и каза, че не вярва да има бързо разрешение на институционалната криза.

"Например сега никой не иска да отиде и да каже в "Мариците", че ще ги затворят. Хората обичат да ги изберат, да не изгубят едни 30 хил. гласа, и след изборите да привикат миньорите и да им кажат: Поели сме ангажименти за зелената сделка, ще трябва да ви уволним", каза той. 
 
Парламентът е мястото, където политиците се карат. По-добре там, отколкото на улицата да става това. Реформите обаче се правят от хора, които могат. Свидетелство са последните две Народни събрания. Не може да правиш актуализация на бюджета да кажеш, че трябва нова, защото имало нужда от мерки за бизнеса. Какво си правил преди това, каза Дилов. 

Факт е, че голямата част от българите подкрепят ГЕРБ и са носталгично настроение към времето, когато беше ясно кой носи отговорност. Излитаха по 7-8 министри, при най-малкото обществено недоволство, допълни той. 

"Комисията по култура работеше в единодушие, гласуваха се едни пари, които са кризисни за творците и артистите. Толкова е голямо там неумението да се справят, че цялата тази сума, над 16 милиона, сега ще бъде преместена във фонд "Култура", понеже те нямат идея как да ги раздадат тези пари. Хаосът е пълен. Хаосът има основен виновник и това е желанието на президента да участва в изпълнителната власт, разкри бившият депутат от ГЕРБ.

"Когато президентът искаше Борисов да се яви на президентските избори, по-честно беше той да се яви на парламентарни избори. Президентът, по Конституция, веднага след като бъде избран, престава да бъде кандидатура на когото и да било. Първоначалната подкрепа за Герджиков беше от Гергьовден, преди ГЕРБ".

"Надявам се 47-ото Народно събрание да се опита да сформира някакъв център на властта, който да е стабилен, да се ангажира с конкретни срокове и действия. Никак не ми е интересно, защото не виждам щастлив край. Дори при най-добро представяне на новите партии  те няма да съберат достатъчно депутати за съставяне на кабинет. Ясно е, че спойката на следващия кабинет ще бъде БСП" - завърши Дилов.