Неизвестните около проф. Анастас Герджиков падат
Той застава в светлините на прожекторите малко повече от месец преди президентския вот на 14 ноември
Най-нова версия за кандидата на ГЕРБ за президент СНИМКА
Само преди ден се правеха догадки кой ще е човекът, подкрепян от ГЕРБ, а от самия Бойко Борисов в неделя се разбра само, че до последния ден партията няма да излъчи кандидат. Затова фигурата на ректора е откровена изненада, въпреки че предварително беше спряган за възможен вариант, редом с проф. Асен Балтов и др.
Да, за проф. Герджиков в политиката информацията е оскъдна, името му се свързва изцяло с делата му в университетските среди, или поне досега, пише "Труд".
Професорът е ерудит, полиглот, изминал сериозен академичен път и натрупал богат опит като учен, преподавател и управник в СУ. По въпросите на висшето образование е визионер. Програмата му е пълна, винаги всичко е разписано до минута.
Освен начело на университета, той е и председател на Съвета на ректорите. В третото правителство на Борисов работи активно за реформата във висшето образование, заедно с МОН. Тогава бяха приети ключови промени в Закона за висшето образование. Сред тях са оптимизиране на институционалната мрежа за висше образование и усъвършенстване на системата за управление на висшите училища чрез въвеждане на модел на управление, базиран на прозрачност, отчетност и ясни отговорности.
„За пръв път от много години има финансиране за научна инфраструктура, така че съм оптимист, че има надежда поне донякъде да наваксаме изоставането. От нас зависи доколко това ще бъде така. От политиците зависи как ще продължи финансирането, а от изследователите зависи дали ще използват осигурените възможности, за да бъдат на световно ниво”, каза за 25 май професорът.
Кой освен ГЕРБ би подкрепил проф. Анастас Герджиков, ако се изправи срещу Радев на президентските избори
Около кандидатирането му за втори мандат в Алма матер през есента на 2019 г. се заформи скандал заради граждански договор на майка му (проф. Мария Герджикова) със СУ, в резултат на което тя възстанови на университета хонорара си от 9000 лв.
При избирането му професорът каза, че основна цел ще бъде качеството на образование, повишаването на собствените приходи и субсидиите, обновяване на базата. Последно той подхвана и казуса с плагиатството на кандидата за министър на ИТН Петър Илиев, като го изпрати на Етичната комисия в СУ.
Освен професор по римска литература, Герджиков е доктор на филологическите науки (антична и средновековна литература). Завършил е Хумболтовия университет, Берлин, специализирал е в Австрия (1994) и Германия (1997). Заемал е длъжностите заместник-министър на образованието и науката (2001-2003), управител на Фонд „Научни изследвания” (2008-2009), заместник-ректор на СУ „Св. Климент Охридски” (2010-2011). Член е на редколегията на списание „Стратегии на образователната и научната политика”.
Възпитаник е на Националната гимназия за древни езици и култури. През 1984-1985 г. следва специалност „Класическа филология” в Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
През 2001 г. получава образователната и научна степен „доктор” (дисертационен труд „Понятието clementia в традицията на римската литература от периода на републиката и идеологията на ранния принципат”). От 2004 г. е доцент по антична литература (хабилитационен труд „Образът на владетеля в корпуса на латинските панегирици”).
През 2006 г. получава научната степен „доктор на филологическите науки” (дисертационен труд „Огледалото на владетеля. Възникване и развитие на жанра Speculum regale в античността и ранното средновековие”). От 2008 г. е професор по антична и средновековна литература (хабилитационен труд „Развитие на жанра Speculum regale през ХII и XIII в.”).
Автор е на четири монографии и на над четиридесет студии и статии в областта на античната литература и на регламентацията на висшето образование. Автор е на първия превод на български на Аристотеловата „Политика”.
Роден в Кърджали, все му бъркат името
Анастас Герджиков е роден през 1963 г. в Кърджали. Пътят му към древните езици е предначертан още от гимназията, а след това той продължава да върви по него и в университета. Владее английски, немски, френски и руски език.
И в момента проф. Герджиков води лекции по Латинско езикознание и латинска граматика, Големите книги на античния свят (римска част) в Катедра „Класическа филология” на Софийския университет.
С чувство за хумор отбелязва, че името му и досега затруднява повечето хора, които често вместо Анастас, го кръщават Атанас.
Последвайте ни
9 Коментара: