- Г-жо Ангелкова, вие сте областен координатор на ГЕРБ за София област и кандидат за народен представител, на какво залагате в предизборната кампания, за да е успешна?
- Огромна отговорност за мен е да бъда кандидат за народен представител на ГЕРБ за София - област и благодаря на премиера за гласуваното доверие. Като областен координатор е важно непрекъснато да общувам с общинските ръководители, с всички наши членове и симпатизанти и най-вече с хората от всяко населено място в областта, които искат да споделят проблемите си.

Срещите ми с хората от София област са били непрекъснати и през последните четири години, не само сега - в рамките на предизборната кампания. Диалогът и обратната връзка е много ценна за мен, за да си сверя часовника, а и да насоча усилията си в правилната посока, която ще доведе до резултата, който хората търсят.

Пандемията ни постави пред сериозно изпитание и кампанията е много различна, но най-важното е да запазим здравето и живота на хората. Затова сега срещите са много повече с по-малко хора, така че да спазваме изцяло мерките. Но пък така и разговорите стават много по-лични и искрени. Разговарям с хората лице в лице и в по-големите, и в най-малките населени места, за да чуя от тях как виждат живота си занапред- своята реализация, образованието на децата, здравеопазването, доходите, сигурността, която търсят за себе си, семействата си и своите близки.
 
- Какво е специфичното за София-област?
Това е най-голямата област в страната, хората тук са трудолюбиви и честни. Всяка една от 22 те общини е много специфична, не само със своите природни дадености, но и с потенциала за развитие, който има. Например общините Сливница, Божурище, Костинброд, Ботевград, Елин Пелин, Самоков са с добре развити икономически зони, като едни от най-големите предприятия в страната са именно там. Тук се разкриват логистични бази на международни компании.

Постепенно и в останалите общини от областта се разширяват съществуващите или предстои създаването на такива. Това е и един от основните приоритети в икономическата ни програма.

В други общини от София-област- в Средногорието основен тласък дават медодобивната индустрия и преработващата промишленост - големи предприятия, които създават сериозна заетост и добър жизнен стандарт на работещите. Трета група общини като Костенец, Долна баня, част от Самоков са дарени с богатство на минерални извори и при тях има огромен потенциал за развитие на здравния, балнео и уелнес туризма.

В четвърта група общини като Ихтиман и Драгоман стават изключително привлекателни и все по търсени за инвестиции благодарение на свързаността със София, която създаваме (АМ Европа, скоростната жп линия, която се изгражда).

За всички общини в София – област има огромен потенциал за развитие и той се корени не само в близостта им до столицата, но и в дадености, с които Господ е дарил региона, особено в областта на туризма.
 

- Какво отличава ГЕРБ от конкурентните партии, които също се борят за доверието на избирателите?
- ГЕРБ е доказала в годините, че е отговорна политическа партия с много опит, която може да се справя с кризи, да се учи от грешките си и да изгражда. Много е важно да се поема ангажимент за това, което реално може да се свърши, защото и след изборите трябва да можем да гледаме хората в очите, а това става със свършена работа и честност.

Затова ГЕРБ не дава щедри обещания, поемаме само ангажименти, които можем да изпълним. А и зад нас стои вече изпълненото и хората го виждат и оценяват.
Заедно с тях чертаем проекти, които са реално изпълними, за тях може да се намери финансиране.

Водя кампанията си честно и открито.  Посетила съм всяко населено място в София област до най-малките. Много от хората знам по име, познавам живота им. Разчитам на инициативността им и съм сигурна, че ако ни гласуват доверие, заедно ще работим за осигуряване на по-добро настояще не само на бъдещето.

В национален план ГЕРБ залага в края на мандата достигане на 2000 лв. средна заплата, 1000 лв. минимална, ежегодна актуализация на пенсиите, инвестиции в образованието до 5% от БВП, самият БВП на страната да достигне до 200 млрд. лв.
Основният фокус е върху доброто образование, здравеопазване и повишаване на доходите, както и икономическото развитие  на всеки район.
 
- Бихте ли споменали някои важни бъдещи проекти за София-област?
- Стотици са и не мога да избоя всичките. Основният проблем, който преди 4 г. поставяха жителите на областта бе свързан с инфраструктурата - стеоителство и ремонт на пътища и изграждане на водопроводи и канализация.

Тогава поехме ангажимент да се изгради пътя Дупница- Самоков, пътя Етрополе - Правец, пътя Божурище- Костинброд и те вече са факт. Работихме за магистрала „Европа“ и строежът й вече е факт, за скоростния път Видин- Ботевград и той вече се строи, в голяма част от населените места на територията на София се изгражда водопроводна и канализационна мрежа и това ще продължи.

Само преди дни бе избран изпълнител на обществената поръчка за обновяването на две отсечки в община Сливница, които са много важни за жителите там.  Предвиждаме саниране на нови 2000 многофамилни жилищни сгради в областта и над 2000 еднофамилни къщи в региона.  
 
- Срещате се с хора от малките населени места, какви са техните проблеми, какво ви казват?
- „Искам да съм сигурен, че внукът ми ще се изучи и ще се върне да работи в бащината къща и тук ще отгледа децата си“, „Разчитам на индексация на пенсията, за да не съм в тежест на младите“, казват по-възрастните. Младите искат нови детски градини, паркове, спортни площадки. За всичко това има проекти.

93- годишен мъж от Етрополе поиска просто да помага, „защото още има сили“, Талантливо момиче направи заявка да стане прочута пианистка. (Обещала съм й след години да я гледам на концерт във Виена).
 
- Като бивш министър на туризма, съветвате ли кметовете и общинските съвети какво да направят, за да популяризират общината си като туристическа дестинация?
- За мен туризмът е не само работа, той е кауза. Не само съветвам кметовете и общинските съветници от областта, но и разработваме заедно проекти. Кметовете на София-област са изключително инициативни. Идеята ни е например да възродим славата на балнеосанаториума в Момин проход, но не само сред българите, а чрез подходящ инвеститор да го направим популярен и сред чуждестранните туристи.

Имаме изключително много минерални извори, които не се използват, особено в Момин проход и Пчелин. Не веднъж съм казвала, ще го повторя: След пандемията грижата за здравето ще е основен мотив за избор на почивка на хората по света. Със споразумението, което постигнахме с немските здравни каси да изпращат у нас здравноосигурен лица, интересът към България може да е съвсем реален, когато се възобновят пътуванията.

Реални са проектите за културно-религиозни маршрути по манастирите част от Софийската света гора, заедно трябва да върнем чуждестранните туристи в най-стария ни ски курорт Боровец и той, както и останалите ни национални курорти, да се утвърди като целогодишна туристическа дестинация, да популяризираме уникалната Древноримската резиденция на Константин Велики до Костинброд (тя вече се управлява от община Костинброд, впрочем и това бе ангажимент, който поех и изпълнихме от предния мандат). По стария римски път да свържем с област Кюстендил. Залагаме и на развитие целогодишния достъп в планината.

Ако ни се гласува доверие, и този път моят личен ангажимент е да посетя отново всяко едно от населените места в София-област, за да кажа пред хората какво е направено. Те знаят, че могат да разчитат на мен.

Едно интервю на Ивайло КРАЧУНОВ