В страната има възможност по Закон за гражданската регистрация гражданите да се регистрират на така наречените временни настоящи адреси, като изискването е на всеки 30 дни, ако се сменя адресът, на който пребивава гражданинът, ако е на повече от 30 дни на друго място, тогава да заяви промяна на настоящ адрес.

Така зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева започна коментара си пред БНТ по темата за гласуването на изборите в България на хора, които на 11 юли не се намират в местата, където живеят, а са на почивка. 

"Има такава възможност за регистрация на настоящ адрес, и в хотели, и в мотели, в други почивни места. В тази връзка ние изпратихме запитване до регионалния министър, тъй като 14 дни преди изборния ден, гражданите могат да заявят гласуване по настоящ адрес", уточни тя.

"Все още има достатъчно време тези избиратели, които са си запазили почивка на датата за деня на изборите, да заявят регистрация на временен настоящ адрес в мястото, в което ще почиват - в хотела или в почивната станция", добави Матева".

"Но има процедури, които трябва да се спазват, и е хубаво регионалният министър да каже какви документи трябва да се представят евентуално от хотелите и от от почивните домове, какви данни трябва да бъдат подадени от лицата, които ще пребивават по време на изборите в тези места, за да могат да подадат съответно заявление за гласуване по настоящ адрес. Очакваме това решение", каза още тя.