Какви са основните изводи от изборите 2:1 за президент и състав на парламента, които приключиха снощи? Кои са изненадите? Какво потопи старата десница в лицето на ДБ?

На тези въпроси отговаря пред novini.bg политологът Христо Панчугов. Той е асистент в департамента по политически науки на НБУ. Преди това е бил зам-главен секретар на СДС и е активен участник в опитите за обединение на десницата преди РБ.

Ниската избирателна активност определено е голяма изненада, която социолозите не успяха да предвидят. Но пък с точност познаха резултатите от президенския вот.

Трябва да признаем обаче, че качеството на предизборната кампания не беше на висота и не предполагаше висока избирателна активност.

Мога да обобщя, че всичките политически партии не успяха да формулират ясни послания, които да стигнат по-далече от твърдите им ядра.

Те се фокусираха само върху послания към твърдите си избиратели, забравяйки, че е нужно повече. Тази политическа кампания успя да отблъсне повечето избиратели, вместо да ги привлече със смислени модели за управление на държавата.

Другата изненада е първото място на "Продължаваме промяната".

Това частично е възможно да се дължи на ниската избирателна активност и показва, че и ГЕРБ-СДС вече не могат да мотивират своите избиратели. Стана ясно, че доста по-силно е желанието на избирателите да видят друг модел на управление.

Също така не е маловажно, че потенциалът на ПП беше силно подценен от останалите партийни субекти. Разочарованите от ДБ, ИБГНИ и ИТН на този вот предпочетоха да гласуват за новата формация.

На тези избори има огромен срив на ДБ

и няма какво да се лъжем. Разликата в отливите на избиратели при ИТН и ДБ към новата формация, е съществена. Онези, които на предишните избори временно бяха гласували за ИТН, сега временно се насочиха към ПП.

Но аз не разбирам как е възможно такова самодоволство и такава самодостатъчност от страна на ДБ и откъсването им от реалността!

В тяхно лице видяхме една самозатворила се политическа формация, която нямаше друга идея, освен да говори на себе си, дори не на своите гласоподаватели.

Видяхме липса на политическа визия при тях и абсолютна неспособност да се формулира алтернативен политически модел. Там нямат усещането, че трябва да привличат граждани към себе си, но пък вярват, че всичко знаят и всичко могат, което очевидно не е така.

Тъжният извод от тези избори е, че всички партии, които се самоопределяха като протестни, бяха потопени по един или друг начин. В т.ч. е и БСП, която доста се срина и определено вина затова носи лидерката Корнелия Нинова. И избирателите предпочетоха да гласуват за новото в лицето на ПП.

ДПС взе максимума от избиратели, който движението вече може да мобилизира.Хватката му започна да се отхлабва и може би е дошло време в обществото да се обсъди заложническата роля на етническата група, която от години се задушава в прегръдката на ДПС. Този анализ е важен за цялото ни общество.